Wina z Bordeaux – kryzys i protesty w regionie

Największy i najpopularniejszy region winiarski we Francji stoi w obliczu najpoważniejszego kryzysu od lat. Na początku grudnia tego roku kilka tysięcy przedstawicieli lokalnych producentów przeszło ulicami Bordeaux, domagając się wsparcia rządowego dla części podupadających winnic.

Reklama

Bo choć region znany jest przede wszystkim z potężnych châteaux z wielowiekowymi tradycjami, to jednak w całym Bordeaux znajduje się także kilka tysięcy pomniejszych producentów.

I to właśnie ci ostatni, według Conseil Interprofessionnel du Vin de Bordeaux (CIVB), bordoskiego urzędu winiarskiego, są najbardziej zagrożeni i stoją przed „olbrzymimi trudnościami ekonomicznymi”.

Wina z Bordeaux - główne problemy regionu

Wśród najpoważniejszych kłopotów wymienia się przede wszystkim wzrost kosztów produkcji, zmiany klimatyczne przyczyniające się do częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych takich jak mrozy i grad oraz spadek konsumpcji wina w całej Francji.

Według statystyk CIVB, tylko między 2011 a 2021 rokiem spożycie wina w kraju zmniejszyło się o 32 proc. i łącznie aż o połowę od 1960 roku.

Na domiar złego Chiny – jeden z największych światowych konsumentów wina z Bordeaux – wprowadziły restrykcyjne zakazy eksportu, które jedynie pogorszyły sytuację francuskich winiarzy.

– Obecnie szacuje się, że około 10 tys. hektarów winnic w Bordeaux powinno zostać trwale wykarczowane. Dla jasności, Bordeaux ma 108 tys. hektarów winnic i jest największą apelacją z certyfikatem AOC we Francji – powiedział w oświadczeniu prasowym Christophe Chateau, rzecznik CIVB.

W tym kontekście CIVB i producenci domagają się od państwa i lokalnych władz zadośćuczynienia w postaci 10 tys. euro za każdy wycięty hektar winnic. Środki mieliby otrzymać przede wszystkim ci winiarze, którzy są już blisko emerytury i nie mają możliwości sprzedaży swoich terenów.

Uzyskanie dotacji za wycinkę winnic może nie być jednak takie proste. Według francuskiej gazety „Sud-Ouest” przyznanie dofinansowań może wymagać dojścia do porozumienia między francuskim rządem a Komisją Europejską.