Sos Sriracha - brak produktów w sklepach 

Firma Huy Fong Foods z siedzibą w Kalifornii odpowiedzialna za produkcję ostrego sosu sriracha jeszcze w kwietniu wydała oświadczenie, w którym przeprasza konsumentów za wstrzymanie realizacji dostaw.

Reklama

Powodem takiej sytuacji są „warunki pogodowe wpływające na jakość papryczek chili”, w wyniku których firma musi mierzyć się z „drastycznym niedoborem” tych warzyw.

– Niestety jest to poza naszą kontrolą, a bez tego kluczowego składnika nie jesteśmy w stanie wytwarzać także naszych innych produktów – czytamy w oświadczeniu.

Chodzi przede wszystkim o sosy Chili Garlic, indonezyjski Sambal Oelek oraz właśnie srirachę.

Firma zaznacza jednocześnie, że dostawy wszelkich zamówień złożone po 19 kwietnia zostaną zrealizowane najprawdopodobniej na początku września tego roku.

– Rozumiemy, że może to wywoływać problemy. Przed wrześniem nie przyjmiemy jednak żadnych nowych zamówień, ponieważ nie będziemy mieć wystarczających zapasów, aby je zrealizować – tłumaczą przedstawiciele Huy Fong Foods.

Kryzys klimatyczny a niedobory produktów spożywczych

Choć w swoim oświadczeniu producent srirachy nie precyzuje, jakie konkretnie warunki pogodowe doprowadziły do niedoborów chili, to jednak serwisowi „Axios” udało się dotrzeć do informacji, według których przyczyną są olbrzymie susze trwające na terenie Meksyku. To właśnie bowiem ten kraj zaopatruje kalifornijski Huy Fong Foods w dostawy chili.

Serwis „Axios” donosi też, że liczne sklepy oraz restauracje na terenie Stanów Zjednoczonych już ogłosiły niedobory srirachy w swoich lokalach i w niektórych przypadkach wprowadzają limity sosu dla klientów, by upewnić się, że ich zapasy nie skończą się przed wrześniem.

Wspomniana susza w Meksyku jest natomiast częścią trwającej od dziesięcioleci tzw. „megasuszy”, która bezpośrednio wpłynęła na zaostrzenie kryzysu klimatycznego. Jedno z ostatnich badań opublikowanych w czasopiśmie „Nature Climate Change” wykazało, że ocieplenie klimatu spowodowane przez działalność człowieka jest przyczyną około 42 proc. susz pojawiających się od 2000 r.

Papryczki chili są jednak tylko jednym z wielu przykładów produktów rolnych, których dostępność może drastycznie spaść w następnych latach przez kryzys klimatyczny. Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC) ostrzega w swoim najnowszym raporcie, że dalsze zwiększanie się globalnej temperatury może doprowadzić do kolejnych kataklizmów m.in. susz, powodzi i fal upałów, które będą mieć poważny wpływ na globalną produkcję żywności.