Kryzys klimatyczny: metan emitowany przez bydło po raz pierwszy został wykryty z kosmosu

Po raz pierwszy w historii wykryto z kosmosu metan emitowany przez hodowlę bydła. To przełom, dzięki któremu w przyszłości przemysł rolniczy będzie w stanie dokładniej mierzyć poziom tego gazu przedostający się z farm do atmosfery, a co za tym idzie - skuteczniej go redukować.
Emisje zostały wykryte w lutym przez satelity wysokiej rozdzielczości należące do kanadyjskiej firmy GHGSat, zajmującej się pozyskiwaniem i badaniem danych środowiskowych. Zgodnie z komunikatem prasowym przekazanym przez przedstawicieli spółki analiza pozyskanych obrazów przeprowadzona pod koniec kwietnia potwierdziła, że źródłem wykrytych emisji była hodowla bydła na farmie w Joaquin Valley w Kalifornii.
Według komunikatu firmy ilość metanu, którą udało jej się wykryć w trakcie obserwacji, doprowadziłaby do przedostania się 5,1 tys. ton tego gazu do atmosfery w skali roku. Gdyby zaś wyemitowany metan udało się przechwycić, mógłby dostarczyć energię do ponad 15 tys. gospodarstw domowych. GHG Sat uważa jednocześnie, że nigdy wcześniej nikomu nie udało się pozyskać podobnych danych z odczytu obrazów satelitarnych.
– To naprawdę przesuwa granice naszych możliwości. To, co jest w tym wyjątkowe, to to, że naprawdę możemy dostać się do źródła emisji – tłumaczył w rozmowie z CNN Brody Wright, dyrektor sprzedaży w GHGSat.
Zdjęcia satelitarne metanu pochodzącego z kalifornijskich farm/fot. GHGSat

Polecamy
Hodowla bydła a kryzys klimatyczny
Produkcja mięsa na świecie ma olbrzymi wpływ na ocieplenie klimatu, a metan jako gaz cieplarniany jest w większym stopniu odpowiedzialny za wzrost temperatury na naszej planecie niż dwutlenek węgla. Według serwisu iNews sama hodowla bydła przyczynia się do około 3,7 proc. całościowych globalnych emisji gazów cieplarnianych.
Dodatkowo zdaniem ekspertów z GHGSat aktualnie emisje metanu w rolnictwie są trudne do precyzyjnego zmierzenia, przy czym dokładne pomiary są niezbędne do ustalenia możliwych do wyegzekwowania i osiągnięcia celów dla tego przemysłu. Dlatego też osiągnięcie GHGSat może potencjalnie mieć bardzo duże znaczenie w kontekście walki z kryzysem klimatycznym
Z biegiem czasu regularne monitorowanie za pomocą technologii satelitarnej wykorzystywanej przez GHGSat może stworzyć m.in. dokładny obraz pokazujący zmiany emisji metanu w czasie, który na przykład umożliwi rolnikom precyzyjniejsze testowanie wpływu różnych rodzajów diet na przemianę materii krów.
Zdaniem klimatologa prof. Jima Skea, współprzewodniczącego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) światowe emisje metanu muszą zostać zredukowane o co najmniej 30 proc. do końca tej dekady, by przyjęte cele klimatyczne pozostały osiągalne ludzkości.
Popularne
- 1 CHIŃSKA HERBATA VINTAGE może być lepszą inwestycją niż whisky czy wino. Rośnie zainteresowanie na rynku
- 2 Tesla usunięta z prestiżowego rankingu. Elon Musk był wściekły
- 3 Huggy Wuggy opanował polskie szkoły. Psycholodzy ostrzegają rodziców przed popularnym potworkiem z YouTube'a
- 4 Rosja poważnie myśli o legalizacji bitcoina: "Prędzej czy później takie rozwiązanie zostanie wprowadzone"
- 5 Mercedes tworzy nową super markę dla kolekcjonerów. MYTHOS tylko dla wybranych
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Słynny wenecki obraz Moneta sprzedany za niebotyczną sumę. Takie arcydzieło na aukcji zdarza się bardzo rzadko

Ten mercedes to najdroższy samochód świata. Nowy nabywca zapłacił za niego ponad 140 mln dolarów!

Jan-Krzysztof Duda wygrywa elitarny turniej szachowy Superbet Rapid & Blitz Poland

Polskie seriale Netflixa: Andrzej Seweryn zagra drag queen w nowym serialu „Królowa”. Jest zwiastun
