Globalne skutki ocieplenia klimatu coraz bardziej przebijają się do powszechnej świadomości ludzi. Wyższe temperatury, topniejące lodowce, wzrost poziomu mórz i oceanów, ekstremalne upały i inne zjawiska pogodowe – o tym wszystkim mówi się bardzo często, ale jednocześnie problemy te wydają się zwłaszcza z perspektywy Europejczyków odległe nie tylko geograficznie, ale także i czasowo.

Reklama

Tyle że jak sama nazwa wskazuje globalne ocieplenie dotyczy całej planety i wpływa na nią na wiele różnych sposobów i dotyka bardzo różnych aspektów rzeczywistości. Także tych, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Oto pięć najbardziej zaskakujących obszarów.

Pogorszenie jakości snu

Pogorszenie jakości snu, fot. Shutterstock Pogorszenie jakości snu, fot. Shutterstock

Właściwy sen jest kluczowym składnikiem naszego dobrego samopoczucia. Tymczasem jak wynika z globalnego badania przeprowadzonego w 2019 r. przez Światowe Forum Ekonomiczne około 62 proc. ludzi na świecie uważa, że nie sypia zbyt dobrze. A warunki atmosferyczne i klimatyczne odgrywają w tym znaczącą rolę.

Jedną z głównych przyczyn ocieplenia klimatu jest emisja gazów cieplarnianych do atmosfery, co naturalnie wpływa także na jakość powietrza, którym oddychamy. To z kolei bezpośrednio przekłada się na jakość snu – zwłaszcza w miastach.

Ponadto wyższe globalne temperatury oznaczają większe prawdopodobieństwo wystąpienia nocnych upałów, które również w znacznym stopniu zaburzają właściwy wypoczynek. Nie można także zapominać o osobach dotkniętych coraz częściej występującymi kataklizmami, które jeszcze wiele miesięcy po katastrofie nie są w stanie dobrze spać ze względu na traumy i stres pourazowy.

Wzrost cen kupna i wynajmu nieruchomości

fot. Unsplash fot. Unsplash

Ceny mieszkań na świecie i tak są aktualnie horrendalnie wysokie, ale ocieplenie klimatu sprawia, że stają się jeszcze wyższe. Nasilające się klęski żywiołowe oznaczają, że przy budowie nowych domów i budynków należy wziąć pod uwagę nowe czynniki. Np. nieruchomości na obszarach podatnych na huragany wymagają mocniejszych ścian, okien, drzwi i dachów. Te na obszarach przybrzeżnych muszą z kolei zostać zabezpieczone przed działaniem soli i potencjalnymi podtopieniami.

Wzrost temperatur oznacza też w wielu przypadkach konieczność instalacji systemów klimatyzacji, a także odpowiedniej izolacji w celu zmniejszenia zdolności domów do pochłaniania ciepła. W tym kontekście następuje również wzrost kosztów ubezpieczenia nieruchomości, a wszystko razem przyczynia się również do wzrostu cen kupna i wynajmu mieszkań.

Bardziej intensywne alergie

Innym skutkiem ocieplenia klimatu jest zaburzenie naturalnego cyklu pór roku – dochodzi do wydłużenia wiosny i lata oraz skrócenia zimy i jesieni. A to sprawia z kolei, że sezon alergii również staje się dłuższy i bardziej intensywny. Gdy doda się do niego zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem węgla i cząsteczkami mikroplastiku, okaże się, że oddychanie pełną piersią jest luksusem.

Wzrost cen żywności i spadek różnorodności dostępnych produktów

Przyzwyczailiśmy się do tego, że sklepowe półki uginają się od nadmiaru produktów z całego świata. Tymczasem już niedługo taki widok może być coraz rzadszy, jako że globalne ocieplenie coraz częściej zaburza proces wytwarzania żywności. Produkty takie jak ryż, brzoskwinie, wiśnie, kawa czy whisky w niedalekiej przyszłości staną się towarami trudno dostępnymi lub nawet luksusowymi ze względu na ich stale rosnące ceny.

 

Większe korki na drogach

W tym przypadku skutek jest jednocześnie jedną z głównych przyczyn wystąpienia problemu. Zanieczyszczenie powietrza powstałe w wyniku emisji spalin do atmosfery przyczynia się do globalnego ocieplenia, a z kolei globalne ocieplenie pogarsza sytuację na drogach.

Głównie ze względu na coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe, które nadwyrężają niedostosowaną do tak dużych obciążeń infrastrukturę. Efekt? Uszkodzenia jezdni, mostów, sygnalizacji świetlnej, tuneli etc., a co za tym idzie – jeszcze większe korki.