Kryptowaluty: Czy Rosja zalegalizuje bitcoina? 

Rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow zapytany podczas międzynarodowej konferencji edukacyjnej New Horizon, czy bitcoin lub inne kryptowaluty w przyszłości mogą stać się legalnym środkiem płatniczym, stwierdził, że wprowadzenie takiego rozwiązania to tylko kwestia czasu.

Reklama

– Pytanie brzmi, kiedy to się stanie, jak do tego dojdzie i jak zostanie to uregulowane. Obecnie przedstawiciele rosyjskiego Banku Centralnego i rządu są aktywnie zaangażowani w omawianie tej kwestii – powiedział minister podczas forum.

Następnie dodał:

– Wszyscy jednak zdają się uważać, że prędzej czy później takie rozwiązanie zostanie wprowadzone w tej czy innej formie – dodał Manturow.

Krem traktuje poważnie kryptowaluty 

Rosyjski Bank Centralny przez ostatnie lata bardzo wyraźnie sprzeciwiał się użyciu bitcoina i innych kryptowalut w jakiejkolwiek formie, argumentując, że sprzyjają one finansowemu terroryzmowi i praniu brudnych pieniędzy. W styczniu tego roku zasugerował nawet całkowity zakaz kopania i używania cyfrowych walut, ponieważ mogą one „zagrozić finansowej stabilności kraju”.

Opinia Manturowa odzwierciedla jednak nowe podejście rosyjskiego rządu i samego Władimira Putina do tej kwestii. W lutym tego roku na kilkanaście dni przed inwazją na Ukrainę rosyjski rząd zatwierdził bowiem propozycję resortu finansów, by nie zakazywać cyfrowych pieniędzy, a spróbować je uregulować.

Niedługo później resort przedstawił też projekt stosownej ustawy w porozumieniu z krajowym Bankiem Centralnym, na które jeszcze w styczniu nalegał sam Władimir Putin. Prezydent Rosji stwierdził wówczas, że „Rosja ma pewną przewagę konkurencyjną w tym obszarze, zwłaszcza w tzw. kopaniu kryptowalut”. Putin miał w tym przypadku na myśli krajową „nadwyżkę energetyczną” oraz „dobrze wyszkolone kadry specjalistów”.

Według serwisu „Bitcoin Magazine” rosyjskie ministerstwo finansów spodziewa się, że jeszcze w tym roku wejdzie w życie ustawa regulująca bitcoina i inne kryptowaluty. Resort pracuje również nad strukturą opodatkowania cyfrowych środków płatniczych.