KRAKÓW: Maserati Merak SS 1979 na sprzedaż

Oto marzenie każdego kolekcjonera, tyle że w formie koszmaru. Handlarz o nicku cady_fat_cat zamieścił na eBayu ofertę sprzedaży klasycznego Maserati Merak SS z 1979 roku. Auto jest prawdziwą legendą motoryzacji – w latach 1972-83 wyprodukowano jedynie około 1830 egzemplarzy tego modelu, z czego jedynie tysiąc w oferowanej w tym przypadku wersji SS.

Reklama

Co ciekawe, auto znajduje się w Krakowie, więc każdy fan czterech kółek z Polski ma szansę uratować tego niezwykłego klasyka przed zapomnieniem i postawić go w swoim garażu. Problem w tym, że musiałby to być prawdziwie oddany fan motoryzacji, którego miłość do samochodów jest w stanie znieść każdą próbę.

Maserati Merak SS, tył, fot. eBay Maserati Merak SS, tył, fot. eBay

Zabytkowe Maserati "w większości kompletne" - kto podejmie wyzwanie? 

Oferowanemu Maserati daleko bowiem do stanu idealnego, a mówiąc wprost: auto nie nadaje się do użytku. Na pierwszy rzut oka trudno w ogóle poznać, że ma się do czynienia ze sportowym klasykiem renomowanej marki. Pomijając wszechobecną rdzę, brud i wgniecenia, samochód dosłownie znajduje się w dwóch częściach.

Obecny właściciel nie wyjaśnia, skąd wzięło się to „uszkodzenie”, ale pobieżna analiza zdjęć i aktualny stan auta każą podejrzewać, że ktoś celowo odciął piłą mechaniczną maskę od reszty wozu. Wnętrze auta, o ile można je jeszcze tak nazwać, to również katastrofa.

Maserati Merak SS, wnętrze, fot. eBay Maserati Merak SS, wnętrze, fot. eBay

Wypłowiała tapicerka pokryta jest lepkim brudem i błotem, a z deski rozdzielczej gdzieniegdzie wystają przewody i elementy konstrukcji. O dziwo uszkodzeniom nie uległy zegary obrotomierza i prędkościomierza, wskaźnik paliwa, a także pozostałe wskaźniki. Auto ma też oryginalną, trójramienną kierownicę z dobrze widocznym znaczkiem Maserati, a także oryginalne koła.

Sprzedawca opisuje samochód jako „w większości kompletny” i teoretycznie ma rację. Patrząc na zdjęcia, trudno jednak uzasadnić użycie takiego zwrotu. Jeszcze trudniej – cenę. Sterta zardzewiałej blachy, która niegdyś była Maserati Merakiem, wyceniana jest bowiem na… 16 tys. dolarów.

Dla kontekstu dodajmy, że w pełni sprawne Maserati Merak w dobrym stanie technicznym można kupić za około 70-80 tys. dolarów

Zdecydowanie, to propozycja dla totalnych fanów Maserati. Może znajdzie się śmiałek, który podejmie wyzwanie odrestaurowania zabytku?