Kraków: Odkryto szkielet sprzed 7000 lat
W okolicach Krakowa archeolodzy dokonali nietypowego odkrycia, które zelektryzowało naukowców na całym świecie. Badacze znaleźli bowiem doskonale zachowany ludzki szkielet sprzed 7000 lat.
Jak zaznaczył archeolog, Paweł Micyk odnalezioną osobę pochowano w ziemi o niekwasowym składzie chemicznym, dzięki czemu szczątki są w tak dobrym stanie.
- To naprawdę ekscytujące i bardzo ważne odkrycie - komentowała znalezisko Małgorzata Kot, adiuntka na Uniwersytecie Warszawskim.

Polecamy
W Polsce odnaleziono szczątki jednego z pierwszych rolników
Na tym etapie nie wiadomo nic więcej na temat osoby, której szczątki odnaleziono. Dalsze szczegółowe badania antropologiczne pozwolą ustalić płeć, a dzięki datowaniu radiowęglowemu poznamy dokładniejsze ramy czasowe, w których ten człowiek żył.
– To jeden z najwcześniejszych neolitycznych rolników, którzy przekroczyli Karpaty od południa i przybyli do Polski w 6 tysiącleciu – napisała w mailu do redakcji Live Science Małgorzata Kot.
Pierwsi rolnicy w Europie
Małgorzata Kot zdradziła, że niewiele wiadomo o życiu i kulturze pierwszych rolników. O ich tradycjach pogrzebowych wiadomo tyle, że chowali zmarłych w wyznaczonych osadach, na swego rodzaju cmentarzach, ale nekropolie są rzadkością.
Naukowcy liczą, że odnaleziony szkielet pozwoli poznać lepiej historię tych ludzi.
- Trzeba sobie wyobrazić, że ci pierwsi rolnicy wkraczali na zupełnie nowy dla nich teren. Krainę głębokich lasów Niziny Środkowoeuropejskiej. Krainę o ostrzejszym klimacie, ale też zamieszkaną już przez innych ludzi – powiedziała Kot.
Ci rolnicy napotykali na swojej drodze łowców-zbieraczy, z którymi współistnieli przez około dwa tysiąclecia, ale sposób ich interakcji nie jest do końca jasny.
Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie: