Kraków: Odkryto szkielet sprzed 7000 lat

W okolicach Krakowa archeolodzy dokonali nietypowego odkrycia, które zelektryzowało naukowców na całym świecie. Badacze znaleźli bowiem doskonale zachowany ludzki szkielet sprzed 7000 lat.

Reklama

Jak zaznaczył archeolog, Paweł Micyk odnalezioną osobę pochowano w ziemi o niekwasowym składzie chemicznym, dzięki czemu szczątki są w tak dobrym stanie.

- To naprawdę ekscytujące i bardzo ważne odkrycie - komentowała znalezisko Małgorzata Kot, adiuntka na Uniwersytecie Warszawskim.

W Polsce znaleziono ludzki szkielet sprzed 7 tys. lat fot. Pawel Micyk & Lukasz Szarek W Polsce znaleziono ludzki szkielet sprzed 7 tys. lat fot. Pawel Micyk & Lukasz Szarek

W Polsce odnaleziono szczątki jednego z pierwszych rolników

Na tym etapie nie wiadomo nic więcej na temat osoby, której szczątki odnaleziono. Dalsze szczegółowe badania antropologiczne pozwolą ustalić płeć, a dzięki datowaniu radiowęglowemu poznamy dokładniejsze ramy czasowe, w których ten człowiek żył.

– To jeden z najwcześniejszych neolitycznych rolników, którzy przekroczyli Karpaty od południa i przybyli do Polski w 6 tysiącleciu – napisała w mailu do redakcji Live Science Małgorzata Kot.

 

Pierwsi rolnicy w Europie

Małgorzata Kot zdradziła, że niewiele wiadomo o życiu i kulturze pierwszych rolników. O ich tradycjach pogrzebowych wiadomo tyle, że chowali zmarłych w wyznaczonych osadach, na swego rodzaju cmentarzach, ale nekropolie są rzadkością.

Naukowcy liczą, że odnaleziony szkielet pozwoli poznać lepiej historię tych ludzi. 

- Trzeba sobie wyobrazić, że ci pierwsi rolnicy wkraczali na zupełnie nowy dla nich teren. Krainę głębokich lasów Niziny Środkowoeuropejskiej. Krainę o ostrzejszym klimacie, ale też zamieszkaną już przez innych ludzi – powiedziała Kot.

Ci rolnicy napotykali na swojej drodze łowców-zbieraczy, z którymi współistnieli przez około dwa tysiąclecia, ale sposób ich interakcji nie jest do końca jasny.

 

Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie: