Kradzież auta - jak zapobiec? 

Mimo rozwoju przeróżnych technologii zabezpieczeń samochodów, uniknięcie kradzieży auta najczęściej i tak ostatecznie sprowadza się do najbłahszych elementów. Np. takich jak sprawdzenie, czy boczne lusterka na pewno się złożyły.

Reklama

Według badań przeprowadzonych przez dra Keitha Floyda, byłego inspektora policji i kryminologa na Uniwersytecie w Huddersfield, to właśnie bowiem nowoczesne auta z rozłożonymi lusterkami są dla złodziei samochodów najłatwiejszymi i najbardziej oczywistymi celami.

Dr Floyd doszedł do tych wniosków na podstawie dziesiątek wywiadów przeprowadzonych z osobami skazanymi za kradzieże pojazdów. W rozmowie z brytyjskim serwisem „The Telegraph” podsumował je w następujący sposób:

– W większości nowoczesnych aut rozłożone lusterka boczne są dla złodziei równoznaczne z otwartymi drzwiami, ponieważ lusterka domyślnie ustawiane są tak, aby składały się, gdy samochód jest zamknięty, jako potwierdzenie blokady. To naprawdę jest tak proste – przekonywał badacz.

Dzięki temu złodzieje nie muszą samodzielnie pociągać za klamki i ryzykować uruchomieniem alarmu – wystarczy im rzut oka na samochody zaparkowane przy ulicy, by w kilka sekund zdecydować, które z nich obrać za potencjalnie najłatwiejsze cele.

Kradzież samochodu. Zwróć uwagę na boczne lusterka

Na domiar złego, jak zauważa Floyd, wielu kierowców przyciska guzik na kluczyku i odchodzi od swojego auta w pełni ufając temu, że system automatycznego zamykania drzwi zadziałał. Złodzieje tymczasem bardzo często dysponują urządzeniami, które są w stanie zakłócić sygnał z kluczyka.

– Wystarczy odczekać dodatkowe pięć sekund, by sprawdzić lusterka i klamkę – to wszystko, czego potrzeba, aby upewnić się, że samochód jest zamknięty – dodaje badacz.

Policja zaleca także, by dodatkowo sprawdzić, czy wszystkie okna i szyberdach również zostały zamknięte oraz unikać trzymania kluczyków do samochodu w widocznych miejscach swojego domu – zwłaszcza w pobliżu drzwi wejściowych.

Oczywiście wszystkie powyższe środki zapobiegawcze mogą i tak nie wystarczyć, by uniknąć zdeterminowanego złodzieja, który obierze wasz samochód za cel – nie warto jednak dodatkowo ułatwiać mu zadania.