Koszulka Jordana trafi pod młotek

Wszystkie przedmioty i pamiątki związane z Michaelem Jordanem są obecnie perłami w świecie kolekcjonerów i miłośników sportu, ale to meczowe koszulki „Jego Powietrzności” są prawdziwymi świętymi graalami. I to dosłownie.

Reklama

Na wrześniowej aukcji Sotheby’s pod młotek trafi meczowy trykot, który Michael Jordan miał na sobie podczas Game 1 finałów NBA z 1998 r. – ostatnich w jego bogatej karierze.

Jednocześnie jest to zaledwie druga w historii koszulka z gier finałowych, która kiedykolwiek trafiła na aukcję. Sotheby’s opisuje jersey jako „jeden z najważniejszych przedmiotów związanych z karierą Jordana” – nie bez powodu.

Michael Jordan - ostatni taniec

Sezon 1997-1998 był bowiem nie tylko ostatnim sezonem, w którym zawodnik zdobył mistrzostwo NBA, ale także ostatnimi jego rozgrywkami w barwach Chicago Bulls. Sam Jordan z kolei wzniósł się wówczas na absolutny szczyt swoich możliwości i scementował swoje dziedzictwo jako najlepszego koszykarza w historii dyscypliny.

To właśnie o tym sezonie opowiadał również niezwykle popularny, produkowany przez Netfliksa serial dokumentalny „Ostatni taniec”.

– Sezon 97-98 jest opus magnum Jordana jako sportowca i świadectwem jego wielkości jako mistrza i zawodnika. Jego koszulki finałowe są natomiast wyjątkowo rzadkie, a te pochodzące z finałów 1997-1998 są prawdopodobnie najbardziej pożądane z nich wszystkich – powiedział w oświadczeniu Brahm Wachter, szef streetwearu i współczesnej mody w Sotheby’s.

To właśnie dlatego jersey z Game 1 finałów z 1998 r. wyceniany jest na największą kwotę w historii memorabiliów związanych z „Jego Powietrznością”. Koszulka może osiągnąć wartość od 3 do nawet 5 mln dolarów!

Michael Jordan miał ją na sobie podczas pierwszego spotkania finałowego przeciwko Utah Jazz rozgrywanego 3 czerwca 1998 r. Zawodnik zagrał w tamtym meczu 45 z 48 minut, a na swoim koncie zapisał 33 punkty, 3 zbiórki, 2 asysty oraz 2 bloki. Mimo znakomitej gry Jordana jego Chicago Bulls przegrali tamto spotkanie wynikiem 85-88.

Ostatecznie Byki zdołały jednak przechylić szalę zwycięstwa w całej serii na swoją stronę, wygrywając najpierw trzy kolejne spotkania, a następnie mecz nr 6. Seria rozgrywana do czterech zwycięstw zakończyła się rezultatem 4-2 dla Chicago Bulls.

Aukcja jerseya Jordana jest jednocześnie kolejną odsłoną sprzedaży koszulek największych legend sportu organizowaną przez Sotheby’s. Meczowy trykot legendarnego Diego Maradony z ćwierćfinałowego meczu mistrzostw świata w 1986 roku przeciwko Anglii został niedawno sprzedany za 9,2 mln dolarów.