Glenlivet wysłał nasiona jęczmienia w kosmos

Szkocka destylarnia Glenlivet wysłała ziarna jęczmienia na orbitę okołoziemską w ramach eksperymentu naukowego przeprowadzonego z grupą badaczy z University of Guelph w Ontario w Kanadzie. Ziarna znalazły się na pokładzie rakiety SpaceX w maju 2021 r., a następnie przebyły wraz z astronautami drogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Reklama

 

Tam przez ponad rok testowano ich odporność na ekstremalne warunki takie jak brak grawitacji, wysokie temperatury, ogromne przeciążenia oraz kosmiczne promieniowanie. Eksperyment był jednocześnie częścią szerszych badań nad uprawą roślin w kosmosie.

Ich celem jest zapewnienie astronautom w przyszłości dostępu do świeżych produktów i czystej wody wychwyconej w procesie parowania, a także dostarczanie tlenu i usuwanie dwutlenku węgla w warunkach kosmicznych.

 

Teraz, gdy nasiona jęczmienia wróciły z powrotem na ziemię, zostaną zasiane, a następnie przetworzone na whisky.

– Historycznie, kiedy ludzie odkrywali nowe lądy, produkowali tam alkohol, w tym whisky. Jako entuzjasta tego trunku chcę podtrzymać tę tradycję, kontynuując badania nad możliwością życia na innych planetach – mówił w oświadczeniu prasowym dr Mike Dixon, szef projektu badawczego na ISS.

Nie możemy się doczekać dalszej współpracy z Glenlivet i dalszych losów nasion jęczmienia, które wróciły na Ziemię – dodał naukowiec.

 

Przedstawiciele Glenlivet również są podekscytowani możliwością wyprodukowania whisky z „kosmicznych” nasion.

 

– Zawsze poszukujemy nowych innowacji w naszej produkcji whisky, a dzięki współpracy z University of Guelph w ich pionierskim kosmicznym eksperymencie mieliśmy okazję zrobić dokładnie to. Jesteśmy podekscytowani tym, jak nasiona sprawdzą się podczas sadzenia, zbioru, słodowania i destylacji w jeden z naszych single maltów. Mamy nadzieję, że wytworzą nową, pozaziemską whisky o wspaniałym smaku – powiedziała Jayne Murphy, dyrektorka marketingu Glenlivet.

 

Glenlivet nie jest jednak pierwszą destylarnią, która wpadła na pomysł produkcji whisky w kosmosie. Wcześniej butelka m.in. Ardbega była starzona na orbicie okołoziemskiej. W maju tego roku marka Monkey Shoulder wysłała też butelkę swojej whisky w kosmos na pokładzie balonu. Zapis tej podróży ukazał się później jako teledysk muzyczny.