JAKOŚĆ WHISKY: NOS.E do testowania whisky

W dzisiejszych czasach oszustwa w świecie whisky stają się poważnym problemem, a niektóre podróbki są na tyle wiarygodne, że nawet eksperci miewają problemy z ich identyfikacją bez analizy laboratoryjnej.

Reklama

Według naukowców z australijskiego Uniwersytetu Technologicznego w Sydney jesteśmy coraz bliżej stworzenia narzędzia, które pozbawi nas jakichkolwiek wątpliwości względem jakości whisky. Badania przeprowadzone na prototypie e-nosa znanego jako „NOS.E” nie pozostawiają wątpliwości – to cacko to idealny gadżet dla wszystkich koneserów alkoholi.

Zadaniem elektronicznego nosa było określenie różnic pomiędzy najpopularniejszymi markami whisky - Johnn Walker, Ardberg, Chivas Regal czy The Macallan. Ponadto miał zidentyfikować ich region, pochodzenie oraz styl. Z zadaniem poradził sobie śpiewająco, wykazując stuprocentową poprawność w kwestii regionu, 96,15 proc. dokładności w kwestii marki i 92,31 proc. dokładności w kwestii stylu. Wyniki były gotowe w niecałe cztery minuty.

- Do tej pory wykrywanie różnic między whisky wymagało albo wyszkolonego konesera whisky, który nadal i tak może się mylić, albo złożonej i czasochłonnej analizy chemicznej przeprowadzonej przez naukowców w laboratorium. Tak więc szybka, łatwa w użyciu ocena whisky w czasie rzeczywistym w celu określenia jakości i wykrycia wszelkich fałszerstw lub oszustw może być bardzo korzystna zarówno dla wysokiej klasy hurtowników, jak i kupujących – mówi autor badania, Steven Stu.

Nowe technologie kontra mafia podróbek whisky 

Aby dokonać jak najdokładniejszej analizy whisky, e-nos naprawdę „węszy” zapachy za pomocą ośmiu czujników gazu. Działa to na podobnej zasadzie jak ludzki układ oddechowy. Dane, które uda mu się uzyskać, są następnie przesyłane do odpowiedniego algorytmu. Wyniki zostają potwierdzone przez porównanie wyników NOS.E z bardziej skomplikowanymi testami laboratoryjnymi.

Czy to oznacza, że nowy elektroniczny nos pokona mafię podróbek whisky? Trudno powiedzieć. Z całą pewnością sam gadżet jest totalnie fascynujący!