Kołobrzeg z najdłuższą promenadą w Polsce

Po niemal 15 latach zakończyła się przebudowa i renowacja kołobrzeskiej promenady – jednego z najbardziej obleganych miejsc turystycznych w mieście. Prace trwały od 2009 r. i pochłonęły łącznie ponad 40 mln złotych.

Reklama

Tylko zakończony pod koniec stycznia trzeci etap inwestycji pochłonął 17 mln zł, z czego 7 mln zł przekazał urząd marszałkowski z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego. Ostatni etap wieloletnich prac objął odcinek od Kamiennego Szańca do wjazdu na obszar Ekoparku − prawdziwie wyjątkowego miejsca, które tworzy torfowisko sąsiadujące z wydmami.

Łącznie Unia Europejska przekazała na rewitalizację kołobrzeskiej promenady 26 mln złotych. Teraz jednak miasto może chwalić się najdłuższym nadmorskim deptakiem w Polsce.

− Możemy mówić, że jesteśmy miastem, które ma najdłuższy deptak nadmorski, z czego ponad 3 km stanowi nadbałtycka promenada − powiedziała prezydentka miasta Anna Mieczkowska.

Zadowolenia z ukończenia inwestycji nie krył także marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Glebowicz.

− Nasz piękny Kołobrzeg jest jeszcze piękniejszy. Nowa promenada robi wrażenie i zachęca do spacerów, do aktywności ruchowej. Są nowe zejścia na plażę, podświetlone podesty z ławkami w kształcie fal i trasa rowerowa − powiedział Glebowicz. 

Poza tym promenada została wyposażona także w nową infrastrukturę podziemną i kilka innych udogodnień. Nowa inwestycja przypadła także do gustu lokalnym mieszkańcom, którzy również nie kryją swojego zadowolenia w internecie. "Ale fajnie! To miasto rozkwita na naszych oczach!" − napisał jeden z komentujących.