Sławosz Uznański astronautą Europejskiej Agencji Kosmicznej

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła elitarną listę sześciorga astronautów i astronautek oraz jedenaściorga rezerwistów i rezerwistek, którzy właśnie otrzymali od niej szansę współpracy.

Reklama

Ci pierwsi niemal na pewno polecą w kosmos w ramach misji agencji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), mają też szansę zasilić szeregi jednej z wypraw księżycowych organizowanych wspólnie przez ESA i NASA.

Rezerwiści i rezerwistki, w gronie których znajduje się także polski naukowiec Sławosz Uznański, w każdej chwili mogą natomiast dołączyć do podstawowej szóstki, jeśli tylko któryś z astronautów nie będzie zdolny do służby lub ESA zdecyduje się rozszerzyć swoje programy załogowe.

Siedemnastoosobowy skład nowych astronautów i astronautek ESA, w którym znalazł się Polak, został wyłoniony spośród ponad 22,5 tys. kandydatów i kandydatek reprezentujących wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Ostatecznie na liście znalazło się osiem kobiet i dziewięciu mężczyzn, w tym jeden astronauta z niepełnosprawnością.

Witamy 17 członków nowej klasy astronautów ESA 2022  – powiedział podczas ceremonii przedstawienia astronautów i astronautek w Paryżu dyrektor generalny ESA, Josef Aschbacher.

– Klasa ta wnosi ambicje, talent i różnorodność w wielu różnych formach, aby napędzać nasze wysiłki i naszą przyszłość: ciągłą eksplorację kosmosu na niskiej orbicie okołoziemskiej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz w kierunku Księżyca – i dalej – dodał Aschbacher.

Tegoroczna grupa astronautów i astronautek ESA podejmie służbę w Europejskim Centrum Astronautów w Kolonii w Niemczech. Zostaną przeszkoleni zgodnie z najwyższymi standardami określonymi przez partnerów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ich szkolenie potrwa 12 miesięcy.

Sławosz Uznański - kim jest polski astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej

W siedemnastoosobowym gronie rekrutów ESA znalazł się także polski naukowiec, absolwent Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu w Nantes Sławosz Uznański.

W 2011 r. Sławosz uzyskał doktorat z technologii odpornych na promieniowanie do zastosowań kosmicznych na Uniwersytecie w Marsylii, a następnie rozpoczął pracę w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, gdzie zajmował się m.in. obsługą Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) - czytamy na stronie ESA.

W 2019 r. pełnił funkcję eksperta technicznego i audytora unijnego programu finansowania badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” w ramach przeglądu europejskich technologii kosmicznych dla Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA) przy Komisji Europejskiej w Brukseli w Belgii.

To jeden z najważniejszych dni w moim życiu, ale też wyjątkowy moment dla polskiej nauki i polskiego udziału w eksploracji kosmosu – skomentował wybór do grona astronautów Sławosz Uznański.

– To także docenienie naszych osiągnięć i podkreślenie potencjału. Jako Polak jestem dumy, że będę reprezentował nasz kraj przy realizacji wspólnego, europejskiego programu kosmicznego.