Arabia Saudyjska stworzy  największy wieżowiec wszech czasów

Arabia Saudyjska właśnie ogłosiła plany budowy Megascrapera, czyli wieżowca, który stanie się centrum wielkiej przebudowy Rijadu zainicjowanej przez księcia Mohammada bin Salmana. Szacuje się, że jego stworzenie pochłonie przeszło pięć miliardów dolarów!

Reklama

Wieżowiec, którzy przyćmi Burj Khalifa? Tak, i to dwukrotnie. Jeśli Megascraper rzeczywiście osiągnie wysokość dwóch tysięcy metrów, będzie nie tylko dwa razy większy niż obecnie najwyższy budynek na świecie, ale także dwa razy większy niż Mount Snowdon oraz – uwaga – ponad dwadzieścia razy większy niż Big Ben!

Wciąż jednak pozostaje kilka kwestii, które budzą wątpliwości. Jedną z nich jest sam projekt wieżowca.

Megascraper – kto zaprojektuje najwyższy wieżowiec na świecie?

Jak wynika z raportu MEED obecnie nie wiadomo, kto miałby się zająć projektem Megascrapera. Według informacji podawanych przez PIF konkurs na objęcie tego stanowiska właśnie trwa, a udział w nim był dosyć ograniczony ze względu na opłatę wstępną wysokości jednego miliarda dolarów.

Z powodu rozmachu inwestycji i dosyć prestiżowego charakteru eliminacji, zaproszono do nich jedynie osiem firm, w tym wiodące w Stanach Zjednoczonych: Skidmore, Owings & Merrill (SOM), Adrian Smith & Gordon Gill Architecture, Kohn Pedersen Fox (KPF), Gensler, 10Design, który jest częścią francuskiego Egis oraz Killa Designz siedzibą w Dubaju, która odpowiada za fantastyczne i wielokrotnie nagradzane Muzeum Przyszłości.

Bez względu na to, kto ostatecznie zaprojektuje Megascraper, zgodnie z planem wieżowiec pewnego dnia stanie na zachód od międzynarodowego lotniska King Khalid, które ma stać się największym na świecie. Przy okazji zyska także nową nazwę: King Salman.