Jak szybko zasnąć? Wypróbuj metodę „4-7-8”

Metoda „4-7-8” to nic innego jak specjalna technika oddychania oparta na starożytnej tradycji jogi. Jej twórcą jest dr Andrew Weil, założyciel Centrum Medycyny Integracyjnej Uniwersytetu Arizona. Jak sam twierdzi, technika „4-7-8” to „naturalny środek uspokajający”, który jest zbawienny dla ludzkiego układu nerwowego.

Reklama

Jak działa metoda „4-7-8”? Aktywuje przywspółczulny układ nerwowy, który jest odpowiedzialny za odpoczynek, ale też układ trawienia. Ten sam układ w momencie zagrożenia lub ucieczki włącza „tryb stresu”.

Zdaniem dr Andrew Weila praktykowanie głębokiego i rytmicznego oddychania nie tylko wpływa pozytywnie na szybkość zaśnięcia, ale też genialnie relaksuje, zmniejsza niepokój czy gniew. Jednocześnie wspiera procesu zachodzące w układzie trawienia. Metoda „4-7-8” powinna być więc codzienną rutyną nie tylko osób walczących z bezsennością, ale też zestresowanych czy nadmiernie pobudzonych.

Metoda „4-7-8” – jak wykonać ćwiczenie oddechowe?

To proste ćwiczenie oddechowe można wykonywać zarówno przed snem, jak i w ciągu dnia w celu odstresowania naszego ciała o umysłu. Dr Andrew Weil zaleca jednak regularne wykonywanie metody „4-7-8”, najlepiej dwa razy dziennie. Pozwoli to uzyskać długotrwałe efekty, realnie wpływając na jakość naszego snu a także zdrowie.

Metoda „4-7-8” to bardzo proste ćwiczenie oddechowe. Oto jak je wykonać:

1.        Przez 4 sekundy oddychaj przez nos.

2.       Na 7 sekund wstrzymaj oddech.

3.        Przez 8 sekund wydychaj powietrze, wydając dźwięk szumu przez zaciśnięte usta.

4.       Powtarzaj 2-4 razy dziennie.

Spróbujesz?