Doskonale utrzymany egzemplarz ferrari dino z 1973 r. – jednego z najbardziej pożądanych modeli i roczników w portfolio włoskiego producenta – pojawi się 14 maja na aukcji organizowanej przez Sotheby’s w Monte Carlo.

Reklama

Uroku temu konkretnemu samochodowi dodaje dodatkowo fakt, że w przeszłości należał on do słynnej francuskiej aktorki i supermodelki Laetitii Casty.

Ferrari dino – jedna z największych ikon motoryzacji

Ferrari dino z 1973 r. - tył auta/fot. Sotheby's Ferrari dino z 1973 r. - tył auta/fot. Sotheby's

Dino w wersji 246 GTS po raz pierwszy zaprezentowano w 1969 r., dwa lata po premierze jego poprzednika – modelu 206 GT. Auto zostało nazwane na cześć przedwcześnie zmarłego syna założyciela marki Enza Ferrariego i w założeniach miało być sportowym pojazdem dla mas. Jednak wraz z rosnącym uznaniem dla Ferrari model dino stawał się obiektem coraz większego pożądania.

Egzemplarz wystawiony na aukcji Sotheby’s jest jednak prawdziwą perłą kolekcjonerską. Pochodzi bowiem z ekskluzywnej linii zwanej „Chairs and Flares”, która charakteryzuje się fotelami w stylu Daytona oraz poszerzonymi i bardziej uwydatnionymi nadkolami. Jednocześnie auto jest jednym z zaledwie 91 egzemplarzy 246 GTS wyprodukowanych specjalnie na rynek amerykański, a jego nadwozie pokryte jest przepięknym lakierem w kolorze burgundu lub – w nomenklaturze Ferrari – Rosso Cordoba.

Ferrari dino - fotele w stylu Daytona/fot. Sotheby's Ferrari dino - fotele w stylu Daytona/fot. Sotheby's

Poza zewnętrznymi walorami estetycznymi samochód jest jednym z nowocześniejszych przedstawicieli swoich czasów. Wnętrze wyposażone jest bowiem w klimatyzację oraz elektrycznie opuszczane szyby, co czyni to konkretne ferrari dino jednym z pierwszych egzemplarzy dostarczonych do USA z takimi udogodnieniami.

Specyfikacje techniczne silnika również robią niemałe wrażenie. Auto wyposażone jest w 2,4-litrową jednostkę V6 o mocy 190 koni mechanicznych, która przeszła gruntowny remont w latach 80., dzięki czemu wciąż jest w bardzo dobrej kondycji. Sotheby’s spodziewa się, że auto może osiągnąć na nadchodzącej aukcji zawrotną sumę powyżej 400 tys. dolarów.