Tworzenie kolejnej prognozy może być głupotą, ale myślę, że ostra faza pandemii dobiegnie końca w 2022 roku – napisał miliarder na swoim blogu GateNotes w poście podsumowującym rok 2021. Założyciel Microsoftu przyznał jednocześnie, że koniec pandemii nie jest tak blisko, jak wcześniej sądził, głównie ze względu na rozprzestrzeniający się wariant Delta i problemy z pełnym zaszczepieniem całej populacji.

Reklama

 

Kiedy pandemia dobiegnie końca

- Nie ma wątpliwości, że wariant Omikron jest niepokojący – dodaje we wpisie Gates, jednak mimo to pozostaje umiarkowanym optymistą. Jego zdaniem szybkość, z jaką ludzkość nauczyła się wykrywać nowe warianty choroby połączona z rozwojem szczepionek i leków przeciwwirusowych sprawi, że najpewniej w 2022 roku Covid-19 stanie się chorobą endemiczną, czyli występującą w populacji stale, ale na stabilnym poziomie zachorowań.  

Gates uważa jednocześnie, że już niedługo naukowcy będą dysponować znacznie większą liczbą informacji na temat wariantu Omikron niż dotychczas. Chodzi przede wszystkim o to, czy nowa mutacja jest odporna na istniejące szczepionki i czy poprzednie infekcje są w stanie złagodzić przebieg choroby wywołanej wariantem Omikron.

Świat jest lepiej przygotowany do radzenia sobie z potencjalnie groźnymi wariantami niż w jakimkolwiek innym momencie pandemii – stwierdził miliarder. – Jesteśmy w znacznie lepszej pozycji do tworzenia zaktualizowanych szczepionek, jeśli będą one potrzebne.

Założyciel Microsoftu wyraził jednocześnie nadzieję, że nowe leki i szczepienia sprawią, że rozprzestrzenianie się choroby będzie w przyszłości okazjonalne, ale nie na tyle duże, by szpitale nie były sobie w stanie z tym poradzić.

Mam nadzieję, że za kilka lat będziecie musieli myśleć o wirusie tylko wtedy, gdy co jesień będziecie przyjmować połączoną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 i grypie – podsumował Gates.

 


Spodobał Ci się Well.pl? Zajrzyj na Facebook Well.pl i nasz Instagram Well.pl