Kawa wydłuża życie 

Kontrowersje na temat zdrowotnych i anty-zdrowotnych właściwości kawy zalewają nas z każdej strony. Coraz więcej badań stoi jednak po stronie kofeiny. Pytanie pozostaje jedno: dlaczego?

Reklama

Zespół badaczy pod kierownictwem dr Ruby Shah z Wielkiej Brytanii przeprowadził testy na grupie 120 tys. osób w średnim wieku, które zostały podzielone na dodatkowe podgrupy: tę pijącą kawę bez cukru, pijącą kawę z cukrem oraz niepijącą kawy.

Po siedmiu latach obserwacji wywnioskowano, że zarówno ci, którzy pili kawę z cukrem, jak i bez, odznaczali się dłuższą żywotnością niż ci, którzy zrezygnowali z kofeiny. Zaskoczeni? Sami badacze stwierdzili, że spodziewali się takich efektów.

Plusy i minusy regularnego picia kawy

Jak dobrze wiemy, kawa już od dawna jest w centrum zainteresowania badaczy. Do tej pory udowodniono, że jej regularne spożywanie może zmniejszać ryzyko choroby Alzheimera oraz Parkinsona, a dodatkowo poprawia krążenie krwi i jest źródłem antyoksydantów.

Niestety, nie można jednak mówić, że kofeina nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków. Chodzi m.in. o potencjalny wzrost cholesterolu całkowitego oraz „złego” cholesterolu LDL. Nadmierne spożywanie kofeiny zdaniem badaczy może przyczyniać się również do wielu problemów ze zdrowiem. 

Okazuje się jednak, że ciemna strona kawy wynika przede wszystkim z jej… nadmiaru.

 

Nadmiar kofeiny – czy jest groźny?

Musimy pamiętać, że mimo wszystko kofeina należy do używek, dlatego nie powinniśmy korzystać z niej bez limitów. A zatem umiar okaże się w tym przypadku kluczowy.

Zdaniem lekarzy standardowa, niegroźna porcja kofeiny to maksymalnie 3,5 filiżanki. W większych ilościach nie będzie korzystna dla naszego zdrowia. Czego możemy się spodziewać? Kołatania serca, uczucia niepokoju, szumów w uszach czy ogólnego rozbicia.

Trudno jest jednak wyodrębnić konkretne negatywy lub pozytywy samej kawy, nie patrząc na inne czynniki związane ze stylem życia. Badacze z Wielkiej Brytanii utrzymują zatem, że choć ich obserwacje wykazały, że kofeina może przyczyniać się do dłuższego życia, nie zalecają regularności w piciu kawy tylko ze względów zdrowotnych.

Czasami dla uzyskania tych samych efektów wystarczy jedynie większa ilość owoców, warzyw oraz codziennej aktywności fizycznej.