Włosy wypadają - co może być przyczyną? 

Utrata około 100 do 150 włosów dziennie jest normalna – twierdzą eksperci, ale jeśli wypada ich więcej powinniśmy zrobić kontrolne badania krwi, które ustalą przyczynę problemu.

Reklama

Jednocześnie wielu trychologów podkreśla, że włosy są jak papierek lakmusowy stanu naszego organizmu. Na kondycję naszych włosów wpływa poziom witamin i minerałów w organizmie, a za utratę włosów często winić możemy niewłaściwą pielęgnację, stres czy choroby skóry.

Zatem, kiedy widzimy, że włosy zaczynają nadmiernie wypadać, w pierwszej kolejności powinniśmy zrobić wspomniane kontrolne badania krwi, w tym morfologię, które pokażą czy mamy do czynienia z niedoborami mogącymi wpływać na wypadanie włosów.

 

Wypadanie włosów a niedobór żelaza - picie kawy i herbaty

Zdaniem ekspertów, jedną z przyczyn wypadania włosów może być niedobór żelaza, a kawa i herbata – pite w dużej ilości – mogą zaburzać jego wchłanianie.

Żelazo jako składnik hemoglobiny przenosi tlen między tkankami, jak również do tworzenia czerwonych krwinek. Zbyt niski poziom żelaza w naszym organizmie prowadzi do anemii czyli niedokrwistości, która rozwija się z powodu zbyt małej liczby czerwonych krwinek. Z kolei wypadanie włosów, to często jeden z objawów anemii.

Zarówno kawa jak i herbata zawierają taninę - związek organiczny, który utrudnia wchłanianie żelaza do organizmu.

Sara Kayat, brytyjska lekarka rodzinna, wyjaśnia, że kawa odpowiada za blokowanie wchłaniania 60 procent żelaza pochodzącego ze spożywanych przez nas posiłków, a picie herbaty nawet 80 procent.

- Jeśli pijesz czarną herbatę – spróbuj zminimalizować jej spożycie, a najlepiej zamień ją na zieloną - radzi Sara Kayat.

Nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z tych napojów. Ważne jest to, żeby nie pić ich w czasie posiłków a także dwie godziny przed i po posiłku. W taki sposób żelazo będzie mogło wchłonąć się do naszego organizmu.

Wypadanie włosów a odpowiednia pielęgnacja 

Lekarka poza ograniczaniem kawy i herbaty w trakcie spożywania posiłków zwraca uwagę na właściwą pielęgnację włosów. Ważne jest prawidłowe dobranie kosmetyków. Aby uniknąć wypadania włosów, kosmetyki nie powinny zawierać alkoholu, który wysusza naszą skórę i sprzyja wypadaniu włosów.

Eksperci radzą również, by jak najrzadziej korzystać z silnie utrwalających kosmetyków do włosów, w tym lakieru, który może prowadzić do podrażnień skóry głowy.