Konsekwencje wynikające z globalnego ocieplenia klimatu są nie tylko coraz poważniejsze, ale także coraz bardziej złożone i wielopoziomowe i mogą dotknąć nawet najdrobniejszych elementów naszego życia codziennego.

Reklama

Raport brytyjskich klimatologów wskazywał niedawno, że w ciągu najbliższych 60 lat z powodu ocieplenia klimatu może całkowicie ustać produkcja szkockiej whisky, a teraz okazuje się, że kawa i jej dotychczasowy smak również są coraz zagrożone.

Zmiany klimatu a jakość kawy

Zespół kierowany przez naukowców z Tufts University i Montana State University w swoim najnowszym badaniu szukał powtarzających się wzorców w 73 opublikowanych artykułach naukowych na temat kawy, by określić, jakie czynniki wpływają na smak i jakość kawy oraz w jaki sposób zmiany klimatyczne mogą odbić się na tych czynnikach.

Słaba filiżanka kawy ma konsekwencje zarówno ekonomiczne, jak i sensoryczne. Czynniki wpływające na produkcję kawy mają ogromny wpływ na zainteresowanie kupujących, cenę kawy i ostatecznie na źródła utrzymania hodowców, którzy ją uprawiają – komentował badanie jeden z głównych jego autorów profesor Sean Cash z Tufts.

Jeśli zrozumiemy podłoże tych zmian, możemy pomóc rolnikom i innym zainteresowanym lepiej zarządzać produkcją kawy w obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatu.

Czynniki wpływające na smak kawy

Naukowcy wyróżnili dwa główne czynniki, które mogą znacząco wpływać na jakość i smak kawy. Pierwszy z nich to wysokości, na których znajdują się uprawy, i idące za tym różnice temperatur. Zależność jest prosta: im wyżej, tym chłodniej, a im chłodniej, tym dojrzewanie kawy jest wolniejsze i tym większa akumulacja smaków i aromatów w ziarnach. Gdy więc globalne ocieplenie przyczyni się do znacznego wzrostu temperatur także na dużych wysokościach, tamtejsze uprawy kawy i ich jakość mogą znacząco ucierpieć.

Drugi czynnik to natomiast ekspozycja na promienie słoneczne. Tutaj również zależność jest prosta: im nasłonecznienie jest bardziej intensywne, tym gorsze atrybuty smakowe ziaren kawy. Naukowcy nie uważają tego jednak za bardzo duży problem dla hodowców. W raporcie czytamy:

Zarządzanie zacienieniem jest stosunkowo przystępną strategią przystosowania się do zmiany klimatu w porównaniu z alternatywami, takimi jak przenoszenie gospodarstw.

W podsumowaniu badacze wskazali natomiast na konieczność przeprowadzenia dalszych, bardziej szczegółowych analiz. Biorąc pod uwagę wrażliwość ziaren kawy na zmiany środowiskowe, potrzebne są bowiem kolejne innowacje, by z jednej strony wzmocnić zrównoważony rozwój upraw kawy i z drugiej – odporność całego sektora na globalne zmiany.