Kawa z kawiarki – czy jest szkodliwa?

Już od jakiegoś czasu słyszymy zewsząd multum spekulacji na temat ryzyka, jakie niesie za sobą picie zażywanie dużej ilości kofeiny. Okazuje się jednak, że nie każdy rodzaj przyrządzania kawy będzie szkodliwy dla naszego organizmu. Na które z nich powinniśmy uważać?

Reklama

Kawa już dawno wyszła spoza schematu napojów pobudzających. Dziś postrzegamy ją raczej w ramach wspaniałego rytuału, który umila nasze poranki lub popołudnia.

Istnieje wiele sposobów jej przyrządzania – od espresso, przez cappuccino, aż po latte z pyszną pianką. Wiele osób przyrządza też kawę w tzw. kawiarkach, bo jej smak jest wówczas bardziej intensywny. I to właśnie okazuje się być niebezpieczne dla zdrowia. 

 

Choroby serca a kawa z kawiarki 

Dyskusje na temat szkodliwości kawy z kawiarki rozpoczęła grupa norweskich naukowców. Opublikowali oni wyniki badań w czasopiśmie „Open Heart”, z których wynika, że taki sposób parzenia kawy znacznie zwiększa ryzyko zawału serca.

Wnioski te nasunęły się podczas typowego badania na temat ogólnej szkodliwości kofeiny. Stwierdzono, że kawa ogólnie podwyższa poziom cholesterolu. Jednak według szacunków ryzyko dla organizmu powstaje dopiero wówczas, gdy pijemy zbyt wiele filiżanek kawy dziennie.  Z badań norweskich naukowców wynika, że jest to średnio od trzech do pięciu filiżanek kawy dziennie. 

 

Kawa a poziom cholesterolu 

Jednocześnie zauważono, że przyczyną wzrostu cholesterolu były trzy związki obecne w kawie : diterpeny, kafestol oraz kahweol. Co ciekawe, norwescy badacze doszli do wniosku, że kawa parzona w kawiarce, gotowana na tzw. sposób francuski, sprawia, że tych związków pojawia się w kawie więcej, zwiększając tym samym ryzyko chorób serca

Niespodzianką dla naukowców było odkrycie, że w wyniku spożycia kawy poziom cholesterolu u mężczyzn wzrósł znacznie wyżej niż u kobiet.

Wnioski? Choć badacze nie zdradzili szczegółowych danych, warto zastanowić się, czy zrezygnować z parzenia kawy w kawiarce na rzecz innych sposobów. Jednak, jeśli kochacie kawę parzoną na sposób francuski, po prostu pijcie ją na przykład raz dziennie o poranku. 

SPODOBAŁ CI SIĘ WELL.PL? Obserwuj nas na Instagramie: