Karnawał 2023: Trynidad i Tobago

Gdzie na wakacje w karnawale? Trynidad i Tobago / Getty Images Gdzie na wakacje w karnawale? Trynidad i Tobago / Getty Images

Reklama

Historia karnawału w Trynidadzie i Tobago sięga końca XVIII wieku, kiedy miejscowi niewolnicy naśladowali zabawy karnawałowe francuskich kolonizatorów. Inspirację czerpali również z afrykańskiego folkloru. Coroczne muzyczno-taneczne wydarzenie odbywa się w tygodniu poprzedzającym Środę Popielcową, natomiast przygotowania do tego festiwalu zaczynają się już w Nowy Rok. Jest to zatem znaczna część kultury i tradycji na tej karaibskiej wyspie.

Karnawał w tym państwie uważany jest za największy na Karaibach. Co roku przyciąga około 800 tysięcy ludzi, a parada odbywa się na trasie o długości 6 kilometrów. Podczas karnawału oczywiście nie może zabraknąć kolorowych kostiumów i hucznych imprez, które zaczynają się o 2:00 w nocy a kończą bladym świtem.

Tegoroczny karnawał będzie świętowany w dniach 15-22 lutego 2023.

Karnawał 2023: Binche w Belgii 

Karnawał w Binche / Shutterstock Karnawał w Binche / Shutterstock

Karnawał w Binche to jeden z najstarszych ulicznych karnawałów w Europie. W 2003 roku został proklamowany Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości a w 2008 roku wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Obchody kończą się paradą mężczyzn przebranych za Gillesów – francuskich muzyków pochodzących z Burgundii z początku XV wieku.

Karnawał w Binche - jeden z najstarszych w Europie / Getty Images Karnawał w Binche - jeden z najstarszych w Europie / Getty Images

Początki karnawałowych tradycji w Binche nie są do końca wyjaśnione. Jeden z dziewiętnastowiecznych dziennikarzy Adolphe Delmée opisywał przed wiekiem wymyśloną historię, przedstawiając Gilles jako potomków Inków, którzy mieli pojawić się w kolorowych kostiumach podczas święta zorganizowanego w 1549 roku przez Marię Habsburżankę, by przywitać brata Karola V Habsburga i bratanka Filipa II Habsburga.

Karnawał w Binche na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO / Getty Images Karnawał w Binche na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO / Getty Images

 

Mieszkańcom Binche tak miała spodobać się procesja Inków, że wprowadzili podobne obchody w swoim mieście.

W 2023 roku karnawał w Binche obchodzony będzie w  dniach 19-21 luty.Karnawał 2023: Viareggio we Włoszech 

Karnawał w Viareggio / Shutterstock Karnawał w Viareggio / Shutterstock

W 2023 roku minie 150 lat od pierwszego Karnawału w Viareggio. Karnawał w Viareggio to sześć ulicznych parad podczas, których zobaczymy gigantyczne figury wykonane z papier-maché. Ten karnawał słynie ze zjadliwej satyry politycznej, pokazów fajerwerków, balów maskowych i rozgrywek piłki nożnej.  

Karnawał w Viareggio we Włoszech / Shutterstock Karnawał w Viareggio we Włoszech / Shutterstock

Przygotowania do karnawału są niezwykle ważne. Rzemieślnicy przez cały rok ciężko pracują aby zbudować potężne platformy i figury, które będzie można zaprezentować na następnej paradzie. Karnawał w Viareggio jest częścią włoskiej kultury, dlatego co roku parada transmitowana na żywo we włoskiej telewizji. 

W tym roku Włosi będą świętować karnawał w Viareggio w dniach między 4 a 25 lutego 2023.

 

Karnawał 2023: Brazylia - Rio de Janeiro

Karnawał w Rio de Janeiro / Shutterstock Karnawał w Rio de Janeiro / Shutterstock

Karnawał w Rio de Janeiro to najsłynniejsza impreza karnawałowa na świecie. Wywodzi się z Portugalii, gdzie obchodzony był od XV wieku i stamtąd został przeniesiony do Brazylii, która była portugalską kolonią.

Portugalski karnawał, nazywany entrudo, obejmował imprezy uliczne, które przeradzały się często w brutalne bitwy. Parada w Rio jest największym świętem ludowym w Brazylii, obchodzonym na cztery dni przed Popielcem. Od 1932 roku stałym elementem tego święta jest konkurs samby, który jest obecnie jednym z najważniejszych pokazów w czasie karnawału. Co roku na paradę do Rio de Janeiro przybywają miliony turystów spragnionych kolorów, muzyki i dobrej zabawy.

Karnawał w Rio de Janeiro / Shutterstock Karnawał w Rio de Janeiro / Shutterstock

Podczas tegorocznego karnawału z pewnością będzie podobnie, zwłaszcza, że odbędzie się po dwuletniej przerwie spowodowanej przez pandemię Covid-19.

Karnawał w Rio de Janeiro trwać będzie między 13 a 25 lutego 2023 roku. 

Karnawał 2023: Santa Cruz na Teneryfie - Hiszpania

Karnawał na Teneryfie / Shutterstock Karnawał na Teneryfie / Shutterstock

Hiszpański karnawał w Santa Cruz jest drugim najbardziej znanym karnawałem, zaraz Rio de Janeiro. 

Tradycja urządzania zabaw karnawałowych przywędrowała na Teneryfę prawdopodobnie w XVI wieku z Europy. Wielka parada to przede wszystkim tłum maszerujący ulicami przystrojonymi świątecznymi światełkami.

Podczas karnawału odbywa się mnóstwo konkursów - najpopularniejszy jest ten w czasie którego wybierana jest Królowa Karnawału. Natomiast ostatnim akordem parady jest pokaz fajerwerków.

Karnawał na Teneryfie / Shutterstock Karnawał na Teneryfie / Shutterstock

 

W 2023 roku Hiszpanie będą świętować karnawał na Wyspach Kanaryjskich od 20 do 26 stycznia. 

 

Włochy, Karnawał w Wenecji

Karnawał w Wenecji / Shutterstock Karnawał w Wenecji / Shutterstock

Początki karnawału w Wenecji sięgają XI wieku. Uroczystość powstała z połączenia tradycji pogańskich i chrześcijańskich, i miała być symbolicznym przejściem w czas postu. Najbardziej wystawne obchody karnawału w Wenecji odbywały się w XVIII wieku. Towarzyszyły temu bale maskowe, spektakle uliczne, występy akrobatów oraz grajków, a także pokazy z udziałem zwierząt.

Karnawał w Wenecji / Shutterstock Karnawał w Wenecji / Shutterstock

Obecnie najważniejszym miejscem karnawału jest plac św. Marka, gdzie odbywa się najwięcej wydarzeń. Najsłynniejszym z nich jest tzw. Lot Anioła podczas, którego akrobaci z przypiętymi do ramion skrzydłami zjeżdżają z wysokości po linach.

W 2023 roku karnawał w Wenecji odbędzie się w dniach od 4 do 21 lutego.