Quebec odpowiada za 73 proc. światowej produkcji syropu klonowego, a tamtejsze stowarzyszenie producentów tego surowca o nazwie QMSP (Quebec Maple Syrup Producers – red.) kontroluje także globalną strategiczną rezerwę. Magazyny przeznaczone na czarną godzinę mogą łącznie pomieścić ponad 45 mln kilogramów syropu, a do lutego 2022 roku QMSP planuje opróżnić je w połowie, by utrzymać nieprzerwane dostawy produktu na światowe rynki i ceny na niezmienionym poziomie.

Reklama

 

Przeciętny rok zbiorów

Wszystko dlatego, że tegoroczne zapotrzebowanie na kanadyjskie płynne złoto przerosło możliwości producentów.

W 2021 roku wytworzono 60 mln kg syropu klonowego, co jest wynikiem przeciętnym w kontekście roku poprzedniego, w którym wyprodukowano o 18 mln kg więcej. Tymczasem światowy popyt na syrop wzrósł w 2021 r. o 20 proc. głównie ze względu na pandemię i ludzi coraz chętniej gotujących w domu.Ta sytuacja nadwyrężyłaby wyraźnie globalną dostępność surowca, gdyby nie decyzja QMSP o otwarciu rezerwy. Stworzono ją w roku 2000 właśnie po to, by utrzymać stałe dostawy syropu bez względu na wielkość produkcji.

Mieliśmy rok, w którym zbiory nie były dobre, ale w zasadzie nie było to takie straszne. Choć rok nie był tak dobry, jak poprzednie, to rezerwa spełniła swoją funkcję. Dzięki niej nie ma zakłóceń w dostawach. Nie ma niedoboru syropu na świecie – mówiła serwisowi CBC Abby van den Berg, profesor na Uniwersytecie w Vermont nadzorująca badania nad klonem.

Czy rezerwa może się skończyć?

Aktualnie nie ma takiego zagrożenia, jednak w przeszłości miała miejsce sytuacja, w której wszystkie zapasy zgromadzone w rezerwowych magazynach zostały wyczerpane. Stało się to w roku 2008 po trzech z rzędu sezonach nieurodzaju spowodowanego złą pogodą.

[W rezerwie] nie zostało nic i na rynku nie było wystarczająco dużo syropu. Ceny poszybowały w górę, a my straciliśmy dużą część rynków na czysty syrop klonowy – mówił CBC Michael Farrell, dyrektor badań nad syropem klonowym na Cornell University.

QMSP podjęło jednak odpowiednie kroki, by teraz zapobiec powtórzeniu się sytuacji z 2008 roku. Aktualnie w samym Quebec znajduje się 50 mln kranów wytwarzających syrop klonowy, ale stowarzyszenie już wyraziło zgodę na stworzenie 7 mln nowych kranów, które powinny sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu i zniwelować problem przynajmniej w kolejnym sezonie.