José Andrés otwiera kolejną restaurację w Los Angeles

Większość z nas kojarzy José’a Andrésa głównie z World Central Kichen, organizacji charytatywnej, która zapewnia wyżywienie ofiarom kataklizmów, klęsk żywiołowych oraz wojen. W ostatnim czasie było o niej szczególnie głośno ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie i monstrualne zniszczenia spowodowane przez huragan Ian. Na tym jednak kariera słynnego szefa kuchni się nie kończy. Legendarny kulinarny globe trotter  otwiera swoją kolejną restaurację w Los Angeles!

Reklama

Jose Andres u Wołodymyra Zełenskiego w sierpniu 2022 roku / Instagram @ChefJoseAndres Jose Andres u Wołodymyra Zełenskiego w sierpniu 2022 roku / Instagram @ChefJoseAndres

Nowa restauracja hiszpańskiego restauratora będzie znajdować się na parterze Trust Building - kultowego wieżowca wybudowanego w stylu art deco w Los Angeles sto lat temu. Póki co jej nazwa jest trzymana w ścisłej tajemnicy, ale wiadomo już, że na miejscu powstanie także bar.

Restauracyjny talerzyk Jose Andresa 

Podejrzewamy jednak, że lokal będzie działał na podobnej zasadzie jak poprzednie, czyli tzw. zasadzie talerzyka. Polega to mniej więcej na tym, że gościom podawane są mniejsze dania, w niższych cenach, dzięki czemu mają szansę na spróbowanie większej ilości potraw oferowanych w karcie.

Musimy wiedzieć jednak, że restauracja w Trust Building nie jest ani pierwszą, ani ostatnią inwestycją José’a Andrésa w Los Angeles. Szef kuchni planuje budowę prawdziwego, kulinarnego imperium i wszystko wskazuje na to, że jest na dobrej drodze.

 

Kulinarne imperium szefa kuchni José Andrésa

José Andrés aktualnie jest właścicielem ponad 30 topowych barów i restauracji w najlepszych punktach Nowego Jorku, Chicago, Miami czy Las Vegas, a także na mapie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahamów oraz Meksyku.

W samym Los Angeles Jose Andres posiada aktualnie trzy lokale gastronomiczne - „San Laurel” i „Agua Viva” oraz bar „Airlight”. Wszystkie zostały otworzone w tym roku. 

Właściwie nie ma takiego roku, w którym José Andrés nie otworzyłby nowej restauracji. Każda z nowo powstałych natomiast staje ważnym punktem na kulinarnej mapie świata. Restaurator już planuje otwarcie kolejnych miejsc na mapie LA. W centrum miasta w najbliższym czasie chce otworzyć „Bazaar Meat”.