Tak według AI wyglądają stereotypowi kierowcy BMW, Ferrari i Mercedesa?

Uwielbiamy eksperymenty z AI, prawda? Okazuje się, że Sztuczna Inteligencja, tak samo jak my, jest stronnicza i kierowana… stereotypami. Nie ma nic lepszego do uwypuklenia stereotypowego myślenia, niż kwestia prowadzenia samochodu. Bo wiecie… Jak podjeżdża pod tyłek na lewym pasie i nie może poczekać, aż zjedziesz, to na pewno kierowca BMW. A jak jedzie wolno, albo źle parkuje, to na pewno baba.

Reklama

Do podobnych wniosków doszli dziennikarze portalu Rerev, którzy postanowili sprawdzić, jak AI zaprezentuje kierowców konkretnych marek samochodów. Najpierw poprosili ChatGPT o opisanie przeciętnego właściciela 10 popularnych marek samochodów, a następnie otrzymane opisy wykorzystali jako podpowiedzi do wygenerowania obrazków w Midjourney. Nie wiem jak wy, ale ja już jestem zainteresowany!

Sztuczna Inteligencja ma uprzedzenia i używa stereotypów?

Cóż, wracając do „baby za kierownicą”, żaden z obrazków nie zaprezentował kobiety, co już pokazuje uprzedzenia Sztucznej Inteligencji. Oprócz właściciela Tesli wszyscy kierowcy zostali też zaprezentowani jako starsze, dojrzałe osoby. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że każdy z zaprezentowanych graficznie kierowców jest połączony ze swoim samochodem narodowością: właściciel Ferrari jest Włochem, a właściciele Hondy i Toyoty są Japończykami. Zadziwiające,  bo kwestia narodowości kierowców nie została w ogóle określona w opisach dla generatora ilustracji...

Zobacz, jak Sztuczna Inteligencja zaprezentowała właścicieli samochodów!

Audi

Właściciele Audi są postrzegani jako osoby wyznaczające trendy, które kochają technologię i nowoczesną estetykę. Według ChatGPT "reputacja Audi w zakresie precyzyjnej inżynierii i eleganckich projektów przyczynia się do postrzegania właścicieli Audi jako skrupulatnych i nowoczesnych osób".

ChatGPT wybrał słowa: abeznany z technologią, modny, yuppie, hipster, czysty, skrupulatny, wielkomiejski, zorientowany na modę, skrupulatny, nowoczesny.

Właściciel Audi według Sztucznej Inteligencji / Rerev Właściciel Audi według Sztucznej Inteligencji / Rerev

BMW

Właściciele BMW nie zostali najlepiej ocenieni przez AI. ChatGPT uznał, że są oni przekonani o własnej wyższości i często przywiązują zbyt dużą wagę do statusu i luksusu.

ChatGPT wybrał słowa: arogancki, zaczesane do tyłu włosy, krzykliwy, roszczeniowy, elegancki, zadowolony z siebie, agresywny, snobistyczny, ostentacyjny, zbyt pewny siebie.

Właściciel BMW według Sztucznej Inteligencji / Rerev Właściciel BMW według Sztucznej Inteligencji / Rerev

Chevrolet

Chevrolet jest opisywany w sposób podobny do Forda, drugiej amerykańskiej marki samochodów na liście. ChatGPT uważa, że właściciele Chevroletów prezentują amerykański, surowy styl. Ich solidna i silna prezencja jest zgodna z głębokimi korzeniami marki w amerykańskiej kulturze motoryzacyjnej".

ChatGPT wybrał słowa: amerykański, surowy, tirowiec, patriota, klasa robotnicza, tradycyjny, niezawodny, outdoorowy, wiejski, silny.

Właściciel Chevroleta według Sztucznej Inteligencji / Rerev Właściciel Chevroleta według Sztucznej Inteligencji / Rerev

Ferrari

AI z pewnością skupiła się na bogactwie właścicieli Ferrari i ich zamiłowaniu do luksusu i ekstrawagancji. W rzeczywistości ChatGPT dość dobrze podsumował powszechne postrzeganie tych właścicieli drogich samochodów, stwierdzając: "ich ekstrawagancki wygląd i efektowny styl życia są postrzegane jako wyraz ich rozrzutności i chęci pokazania swojej majętności".

ChatGPT wybrał słowa: zamożny, krzykliwy, efektowny, ekstrawagancki, ostentacyjny, zwracający na siebie uwagę, rozpieszczony, wymagający dużej troski, pobłażliwy, świadomy swojego statusu.

Właściciel Ferrari według Sztucznej Inteligencji / Rerev Właściciel Ferrari według Sztucznej Inteligencji / Rerev

Ford

Ford jest z pewnością znany jako amerykańska marka samochodów, a ChatGPT podchwytuje ten fakt. Technologia opisuje właścicieli Forda jako "ciężko pracujących i przyziemnych ludzi". Dalej czytamy, że "ich praktyczny styl odzwierciedla ich korzenie".

ChatGPT wybrał słowa: pracownik fizyczny, surowy, praktyczny, tradycyjny, pracowity, patriotyczny, przyziemny, konserwatywny, twardy, rozsądny.

Właściciel Forda według Sztucznej Inteligencji / Rerev Właściciel Forda według Sztucznej Inteligencji / Rerev

Honda

Ze względu na reputację Hondy jako producenta niedrogich i niezawodnych samochodów, ChatGPT postrzega ich właścicieli jako praktyczne i skromne osoby, które mniej koncentrują się na posiadaniu samochodu z luksusowymi funkcjami.

ChatGPT wybrał słowa: praktyczny, ekonomiczny, rozsądny, przeciętny, skromny, niezawodny, bez fanaberii, konserwatywny, średni, skromny, wydajny.

Właściciel Hondy według Sztucznej Inteligencji / Rerev Właściciel Hondy według Sztucznej Inteligencji / Rerev

Mercedes-Benz

Sztuczna Inteligencja nie ma chyba najlepszego zdania na temat właścicieli Mercedesów, bo okrzyknęła ich pretensjonalnymi i elitarnymi. Kojarząc markę z bogactwem i statusem, ChatGPT powiedział, że ich "zadbany wygląd i wysmakowany styl odzwierciedlają ich skłonność do prezentowania wyrafinowanego wizerunku".

ChatGPT wybrał słowa: w średnim wieku, pretensjonalny, konserwatywny, zadbany, wyrafinowany, zdystansowany, wyszukany, dobrze ubrany, świadomy statusu, elitarny.

Właściciel Mercedesa według Sztucznej Inteligencji / Rerev Właściciel Mercedesa według Sztucznej Inteligencji / Rerev

Tesla

Zapewne ze względu na powiązanie z nowymi technologiami i Doliną Krzemową, tylko w przypadku Tesli w eksperymencie wygenerowano obraz młodej osoby. AI pisze, że "ich futurystyczny styl i zainteresowanie najnowocześniejszą technologią odzwierciedlają ich skłonność do innowacji".

ChatGPT wybrał słowa: obeznany z technologią, zamożny, myślący przyszłościowo, świadomy ekologicznie, futurystyczny, geekowski, postępowy, nowoczesny, innowacyjny, elitarny.

Właściciel Tesli według Sztucznej Inteligencji / Rerev Właściciel Tesli według Sztucznej Inteligencji / Rerev

Toyota

AI opisuje właścicieli Toyoty jako ludzi, którzy cenią praktyczność i niezawodność ponad ekstrawagancję. Według ChatGPT "ich rozsądny wizerunek i rodzinny sposób myślenia odzwierciedlają ich preferencje dotyczące niezawodnego transportu".

ChatGPT wybrał słowa: rozsądny, praktyczny, niezawodny, wydajny, przeciętny, zorientowany na rodzinę, przeciętny, konserwatywny, bez przygód, niezawodny.

Właściciel Toyoty według Sztucznej Inteligencji / Rerev Właściciel Toyoty według Sztucznej Inteligencji / Rerev

Volkswagen

ChatGPT uważa, że właściciele Volkswagenów "są kojarzeni z osobliwym i ekologicznym stylem życia. Ich wyluzowana postawa i swobodny styl odzwierciedlają beztroskie podejście do życia".

ChatGPT wybrał słowa: Osobliwy, świadomy ekologicznie, wyluzowany, swobodny, artystyczny, liberalny, modny, na świeżym powietrzu, beztroski, alternatywny

Właściciel Volkswagena według Sztucznej Inteligencji / Rerev Właściciel Volkswagena według Sztucznej Inteligencji / Rerev

Mam nadzieję, że nikt nie czuje się urażony! To przecież tylko zabawa. Oczywiście, w każdym stereotypie jest zawsze troszkę prawdy, a uprzedzenia Sztucznej Inteligencji zwykle odzwierciedlają te nasze. Wnioski pozostawiam jednak wam!

Spodobał Ci się Well.pl? Zaobserwuj nasze konto na Instagramie: