Oznaki odwodnienia

Brak wiedzy na temat ludzkiego organizmu może przyczynić się do sporych kłopotów zdrowotnych. Zdaniem ekspertów w dziedzinie urologii, osoby, które często oddają mocz, błędnie interpretują stan nawodnienia organizmu.

Reklama

- Czasami potrzeba częstego wychodzenia do łazienki jest oznaką odwodnienia. Ludzie natomiast myślą: „Okej, sikam za często, więc muszę mniej pić” – tłumaczy Main Body Green dr Betsy Greenleaf, ekspertka od dna miednicy.

Niestety, ta błędna interpretacja jedynie pogarsza nasz stan zdrowia, a dostarczanie mniejszej ilości płynów organizmowi może mieć odwrotny wpływ od zamierzonego.

Jak to działa? 

W przypadku odwodnienia mocz staje się bardzo skoncentrowany. Znajdują się w nim chemikalia i sole, które podrażniają wyściółkę pęcherza, a co za tym idzie, wzmagają częstotliwość naszych wycieczek do łazienki.

Wszystko zależy jednak o jednego, bardzo ważnego szczegółu...

 

O czym może świadczyć kolor moczu? 

Prawdą jest jednak, że czasami częste oddawanie moczu może oznaczać także nadmierne nawodnienie organizmu. Zatem jak rozpoznać różnice pomiędzy nawodnieniem a odwodnieniem?

Wszystko zależy od koloru moczu.

Jeśli jest bladożółty, oznacza, że nie mamy się o co martwić, a organizm jest odpowiednio nawodniony. Jeśli natomiast przyjmuje ciemniejszą barwę, powinniśmy koniecznie chwycić po butelkę wody.

W przypadku bezbarwnego moczu możemy przypuszczać, że po prostu nadmiernie nawodniliśmy swój organizm. 

- Im czystszy mocz, tym większe ukojenie dla organizmu – dodaje dr Betsy Greenleaf.

Inne objawy odwodnienia organizmu

Kolor moczu jest jedynie jednym z możliwych objawów odwodnienia. To bardzo poważny stan organizmu, który jest szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych i seniorów. 

Utrata wody i elektrolitów zwykle jest spowodowana wymiotami, biegunką, gorączką, chorobą nerek lub chorobą Parkinsona. Ale nie trzeba szukać aż tak daleko. Czasami wystarczą dłuższe upały, bądź nadmierną potliwością. 

Do najczęstszych objawów odwodnienia należą:

  • wzmożenie pragnienia
  • brak apetytu
  • suchość śluzówek jamy ustnej
  • senność
  • przyspieszenie akcji serca
  • utrata elastyczności skóry
  • gorączka