Blue Origin, firma kosmiczna należąca do Jeffa Bezosa, założyciela Amazona, łączy siły m.in. ze startupem Sierra Space oraz Boeingiem, aby zbudować stację kosmiczną na orbicie Ziemi. Grupa ogłosiła swoje plany pod koniec października, ujawniając najnowszą koncepcję prywatnej stacji orbitalnej, która docelowo mogłaby też zastąpić Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Reklama

Kosmiczna turystyka

Stacja nosi nazwę „Orbital Reef” i według śmiałych planów zespołu ma znaleźć się w przestrzeni kosmicznej do 2030 roku. Będzie służyć przede wszystkim do przeprowadzania eksperymentów naukowych, ale nie tylko. W planach jest otwarcie jej także dla bogatych klientów biznesowych i turystów.  

Aktualnie nie wiadomo, ile może kosztować budowa takiej stacji, ani skąd firmy chcą wziąć środki na sfinansowanie projektu. „New York Times” podaje natomiast, że część pieniędzy może zainwestować sam Bezos ze swojego prywatnego majątku. Mówi się nawet o miliardzie dolarów rocznie. Projekt może wesprzeć też NASA, która powoli rozgląda się za zastępstwem dla starzejącej się ISS i coraz śmielej nawiązuje współprace z prywatnymi podmiotami takimi jak SpaceX Elona Muska.  

Orbital Reef – szczegóły projektu

Stacja kosmiczna projektu Blue Origin w założeniach ma być prawie tak duża, jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – na jej pokładzie ma zmieścić się do 10 osób. Będzie miała osobne przestrzenie do życia i prowadzenia eksperymentów naukowych i w założeniach ma funkcjonować jak „park biznesowy”.

Blue Origin zapowiada też, że Orbital Reef będzie miała „otwartą architekturę systemu”, tak by umożliwić różnym klientom korzystanie ze stacji kosmicznej i zmniejszyć potencjalne bariery technologiczne. Z kolei ci, którzy nie posiadają własnej infrastruktury kosmicznej, będą mogli skorzystać z tej oferowanej przez Blue Origin. Firma planuje udostępniać swoim klientom wszystko, czym dysponuje – od transportu na stację, przez wynajem powierzchni, aż po pełne wsparcie w zakresie technologii.

Orbital Reef, stacja kosmicza Blue Origin/fot. Blue Origin Orbital Reef, stacja kosmicza Blue Origin/fot. Blue Origin

 – Jako główny cel komercyjny na niskiej orbicie okołoziemskiej, Orbital Reef zapewni infrastrukturę niezbędną do skalowania działalności gospodarczej i otwierania nowych rynków w kosmosie – czytamy w notatce prasowej udostępnionej przez Blue Origin.

Fragmenty stacji Orbital Reef mają zostać przetransportowane na orbitę ziemską zaprojektowaną przez Blue Origin rakietą New Glenn. Według zamierzeń firmy proces może zacząć się już w 2025 roku.