Jak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez brytyjski dziennik „The Guardian” 50-metrowy luksusowy jacht Aquamarine należał do firmy kontrolowanej przez Romana Abramowicza dokładnie do 24 lutego tego roku. W dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę własność jednostki została jednak przekazana bliskiemu współpracownikowi oligarchy, rosyjskiemu biznesmenowi Dawidowi Dawidowiczowi.

Reklama

Jacht Romana Abramowicza zmienia właściciela

Według Guardiana Dawidowicz przejął większościową kontrolę nad zarejestrowaną na brytyjskich Wyspach Dziewiczych firmą Norma Investments Ltd., działającą w sektorze odnawialnych źródeł energii oraz nowoczesnych technologii. Spółka jest też jedynym zarejestrowanym udziałowcem MHC Jersey Ltd. – innej spółki powiązanej z Abramowiczem, która z kolei figuruje w bazie danych MarineTraffic jako oficjalny właściciel jachtu Aquamarine.

Dawidowicz miał przejąć kontrolę nad firmami Norma Investments Ltd. i MHC Jersey Ltd. dokładnie 24 lutego tego roku. Własność została mu przekazana najprawdopodobniej przez samego Abramowicza, który w obawie przed zachodnimi sankcjami i zamrożeniem jego aktywów pozbył się części z nich w dniu inwazji Rosji na Ukrainę. Sam Dawidowicz potwierdził w rozmowie z Guardianem, że jest właścicielem zarówno firmy MHC Jersey Ltd., jak i jachtu Aquamarine.

Wszystkie jachty Abramowicza

Jacht Aquamarine, fot. Hessen Yachts Jacht Aquamarine, fot. Hessen Yachts

50-metrowa, czteropokładowa jednostka o nazwie Aquamarine została zbudowana przez stocznię Hessen Yachts w holenderskim mieście Oss w styczniu 2021 r. Jacht wart jest około 40 mln dolarów, co jest bardzo skromną kwotą jak na standardy rosyjskich oligarchów.

Według Guardiana Aquamarine jest piątym luksusowym statkiem powiązanym z Abramowiczem. Dwa z nich – Solaris oraz Eclipse o łącznej wartości przeszło miliarda dolarów – znajdują się obecnie w portach tureckich kurortów wypoczynkowych Bodrum i Marmaris, do których wpłynęły niedługo po tym, jak Abramowicz został objęty zachodnimi sankcjami. Poza tym były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea posiada jeszcze dwa mniejsze jachty, które obecnie są zacumowane na Karaibach.

Aktualnie jacht Aquamarine znajduje się z kolei w holenderskim mieście Vlissingen, gdzie jest poddawany bieżącym konserwacjom. Według Guardiana jednostka miała trafić do stoczni jeszcze w listopadzie 2021 r., ale żadne prace naprawcze nie zostały rozpoczęte do 10 marca – dnia, w którym Abramowicz został objęty sankcjami przez państwa zachodnie.

Na początku kwietnia holenderskie władze ogłosiły także, że zatrzymały łącznie 14 jachtów powiązanych z rosyjskimi oligarchami, 12 z nich było jeszcze na etapie budowy. Nic nie wskazuje jednak na to, że jednym z nich mógł być Aquamarine.