Jazda samochodem całkowicie bez wypadków? Mercedes-Benz wprowadza program "Vision Zero"

Całkowite wyeliminowanie wypadków samochodowych na drogach w ciągu trzech najbliższych dekad? Brzmi ambitnie, ale to całkowicie w stylu Mercedesa. Niemiecki producent zobowiązał się do osiągnięcia takiego celu do 2050 r. W jaki sposób?
Jazda samochodem bez wypadków?
Mercedes-Benz słynie z produkcji jednych z najbezpieczniejszych samochodów na drogach, ale marka wcale nie zamierza na tym poprzestawać. Aktualnym priorytetem niemieckiego producenta jest całkowita eliminacja kolizji i wypadków drogowych do 2050 r. w ramach nowo ogłoszonego programu „Vision Zero”.
– W Mercedesie stale realizujemy naszą wizję bezwypadkowej jazdy – przekonywał w oświadczeniu prasowym Paul Dick, szef działu bezpieczeństwa pojazdów Mercedes-Benz Group AG.
– Bezpieczeństwo jest istotną częścią DNA Mercedes-Benz i jednym z głównych obowiązków, jakie firma przyjęła na siebie w odniesieniu do wszystkich użytkowników dróg. Priorytetem marki jest zapobieganie wypadkom i poprawa ich skutków. Innymi słowy: nigdy więcej wypadków z udziałem Mercedesa. Kontynuujemy prace nad osiągnięciem tego celu na pełnych obrotach. Wysoce zautomatyzowana i autonomiczna jazda będzie miała decydujący wpływ na sukces w tej dziedzinie – dodał Dick.
Zobowiązanie to zostało ogłoszone w 20. rocznicę wprowadzenia pierwszych aktywnych systemów bezpieczeństwa Mercedesa. Systemy te obejmowały m.in. zapobiegawcze napinanie pasów przed nieuchronnym wypadkiem, a także automatyczne zamykanie szyb w krytycznych sytuacjach na drodze.
Polecamy
Mercedes-Benz i "Vision Zero"
Pierwszym krokiem na drodze do realizacji programu „Vision Zero” jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń w wypadkach do 2030 r. o połowę w stosunku do roku 2020.
– Wiele różnych instytucji i branż będzie musiało współpracować ze sobą ręka w rękę, by zrealizować program „Vision Zero” – od transportu i urbanistów po ustawodawców i urzędy drogowe. Bezpieczna infrastruktura jest tak samo częścią rozwiązania, jak uniwersalne zasady – dodają przedstawiciele Mercedesa w oświadczeniu prasowym.
Główną częścią wizji Mercedesa jest praca z danymi zgromadzonymi przez wewnętrzną Jednostkę Badania Wypadków, która naukowo przeanalizowała i zrekonstruowała ponad 5 tys. rzeczywistych wypadków od 1969 roku. Celem marki jest zrozumienie, jak dochodzi do kolizji, jak to wpływa na pasażerów samochodu i jak można im zapobiegać.
– Ponieważ wzorce wypadków są inne na całym świecie, Mercedes musi się stale dostosowywać – dodaje marka w oświadczeniu.
Jednocześnie Mercedes-Benz wskazuje, że już od lat 90. jego systemy bezpieczeństwa są sklasyfikowane w czterech fazach: pomocy podczas jazdy, przygotowania do potencjalnych wypadków, ochrony podczas wypadków oraz pomocy po wypadku.
Marka sukcesywnie ulepsza każdą z tych kategorii stale usprawniając działanie czujników, sensorów i autonomicznych systemów jazdy.
Popularne
- 1 Pełnia Księżyca w lutym 2023 otworzy nas na miłość. Księżycowy horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
- 2 Zielona kometa 2023 właśnie mija Ziemię. Taka okazja trafia się raz na 50 tysięcy lat!
- 3 Najdroższa aukcja WOŚP 2023: Weekend z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską pobił kolejny rekord
- 4 Oto nowy najdroższy samochód we wszechświecie! "Motoryzacyjny jednorożec" został sprzedany za prawie 10 mln euro
- 5 Niebezpieczne związki w kosmetykach. Eksperci chcą zbadać 24 substancje, a zaczną od kremów z filtrem UV
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Bill Gates walczy o planetę, podróżując prywatnym samolotem. I nie uważa tego za hipokryzję

Skoda, Audi czy Mini Morris - jakimi markami aut jeżdżą najmądrzejsi kierowcy? Ciekawe wyniki badań

Królowa Śniegu wróciła do Polski. Ta polska wieś hitem internetu. "Zaspy jak za starych dobrych czasów"

Figurki z Kinder Niespodzianki na celowniku kolekcjonerów. Niektóre mogą być warte fortunę!
