Jarosławiec - sztuczna plaża w Polsce

Być może kształt jarosławieckiej plaży nie jest tak spektakularny, jak Wysp Palmowych z Dubaju, ale trudno odmówić jej podobnego rozmachu.

Reklama

Ukończona w 2018 r. konstrukcja opiera się na pięciu olbrzymich sztucznych mierzejach wybudowanych z granitu, które wysunięte są maksymalnie 180 metrów w głąb Bałtyku. Ich budowa trwała dwa lata i pochłonęła kwotę 170 mln złotych uzyskanych z budżetu Urzędu Morskiego w Słupsku.

Dzięki swojemu rozmachowi inwestycja ta jest największą operacją ochrony polskiego wybrzeża w historii naszego kraju.

Wakacje nad morzem. Jarosławiec, czyli "polski Dubaj"

Między wspomnianymi granitowymi ramionami, które okalają dużą partię przybrzeżnych wód, znajdują się jedne z najczystszych i najcieplejszych kąpielisk w Polsce, które na dodatek są relatywnie płytkie. 

Kąpieliska przylegają natomiast do pokaźnych rozmiarów sztucznej plaży o łącznej powierzchni 5 hektarów, co czyni ją największą tego typu konstrukcją nie tylko na terenie Polski, ale i całej Europy. To właśnie ze względu na sztuczną plażę miejską Jarosławiec bywa nieoficjalnie nazywany mianem „polskiego Dubaju”. Polska miejscowość ma jednak przynajmniej jedną przewagę nad największym miastem Zjednoczonych Emiratów Arabskich - jest relatywnie mało popularna i zdecydowanie mniej zatłoczona.

Jarosławiec nad morzem - atrakcje

Sztuczna plaża nie jest jednak jedyną atrakcją Jarosławca. W pobliżu miasteczka rozciąga się także Słowiński Park Narodowy ze słynnymi ruchomymi wydmami i licznymi przedstawicielami chronionej fauny i flory oraz kilka jezior.

W samej miejscowości znajduje się też kilka innych atrakcji, wśród których warto wymienić aquapark, wysoką na nieco ponad 33 metry ceglaną latarnię morską, wybudowaną w 1835 r. oraz Muzeum Bursztynu, w którym można prześledzić genezę powstania bursztynu bałtyckiego. Instytucja jest też jedyną tego typu placówką na świecie, która opiera się w całości na rekonstrukcjach bursztynów.

W Jarosławcu znajduje się też miejscowa przystań rybacka z targiem świeżych ryb, która oferuje również rejsy niewielkim statkiem wycieczkowym po Bałtyku.

W latach 2010-2019 Jarosławiec był odwiedzany średnio przez 120-170 tys. turystów rocznie.