Gdy w naszym życiu pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, początkowo staramy się zwalczyć je domowymi sposobami. Indonezyjska medycyna ziołowa słynie z wartościowych receptur leczniczych wykonywanych zwykle ze składników, które zawsze mamy pod ręką.

Reklama

Spośród  miliona przepisów i zaleceń wybija się jednak jeden napój, który – zdaniem Indonezyjczyków- jest bezbłędny. Działa antyzapalnie, antywirusowo, a nawet  stanowi cenne źródło elektrolitów. Czym jest jamu?

Jamu – szot na odporność i dobre trawienie prosto z Indonezji

Jamu może być przygotowany z mieszanki najróżniejszych korzeni, ziół, kwiatów czy przypraw, choć zwykle jego receptura opiera się na połączeniu imbiru, mleka kokosowego, miodu oraz kurkumy.

- Jamu wykorzystuje obfitą ilość ziół i przypraw z Indonezji, z których powstają lecznicze toniki. Mieszkańcy Indonezji piją je praktycznie codziennie, a receptury – często różne – są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Bardzo popularnym połączeniem jest także tzw. „majun” wytwarzany z mleka kokosowego, cynamonu, kardamonu, goździków, gałki muszkatołowej oraz imbiru – mówi dla Byrdie Metta Murdaya, założycielka Juara Sincare.

 Składniki miesza się razem w moździerzu, a następnie odcedza. Indonezyjczycy często dodają do niego także cukier trzcinowy w alternatywie dla ostrego imbiru.

Jamu – właściwości

Jamu składa się z wielu składników przeciwzapalnych, ale najsilniejszym spośród nich jest kurkuma. To właśnie zawarta w niej kurkumina najskuteczniej zwalcza wszelkie stany zapalne, a kurkuminoidy są naturalnym przeciwutleniaczem, który spowalnia procesy starzenia.

Kolejnym wartym uwagi składnikiem jest imbir, który przejawia właściwości przeciwwirusowe i pomaga w łagodzeniu rozstrojów żołądka, w tym w niestrawności oraz wzdęć.

Ponad to, jamu wykorzystuje drogocenne właściwości miodu, który działa antywirusowo i antybakteryjnie, a także łagodzi objawy zatrucia pokarmowego oraz problemów żołądkowo-jelitowych. Jamu to jeden napój na wiele dolegliwości!

Jamu – przepis

SKŁADNIKI:

Korzeń kurkumy

Korzeń imbiru

Czarny pieprz

Limonka

½ szklanki wody lub mleka kokosowego 

Miód

 Opcjonalnie mleko kokosowe i inne przyprawy 

PRZYGOTOWANIE:

Obieramy imbir i korzeń kurkumu. Najlepiej założyć rękawiczki, by nie pobrudzić rąk. Wrzucamy imbir i kurkumę do blendera. Dosypujemy czarny pieprz, dodajemy miód i wyciskamy sok z limonki. Dolewamy wodę lub mleko kokosowe i blendujemy. Pijemy od razu.