Aston Martin DB5 z "Nie czas umierać" sprzedany na aukcji

Ten konkretny Aston Martin DB5 jest jednym z zaledwie ośmiu aut zbudowanych specjalnie na potrzeby filmu „Nie czas umierać” i jak dotąd jest jedynym samochodem kaskaderskim udostępnionym do publicznej sprzedaży przez Astona Martina i EON Productions.

Reklama

Każde z aut występujących w filmie zostało zmodyfikowane w inny sposób. Egzemplarz wystawiony na aukcję przez Christie’s zawierał wykonane na zamówienie gadżety takie jak karabiny maszynowe wysuwane zza przednich reflektorów oraz sztuczne zarysowania karoserii widoczne na całej długości panelu bocznego samochodu.

W „Nie czas umierać” samochód wystąpił w otwierającej film sekwencji pościgu wąskimi uliczkami włoskiego miasta Matera. Auto prowadzone było przez Jamesa Bonda (Daniel Craig), na siedzeniu pasażerskim znajdowała się natomiast Madeleine Swann (Léa Seydoux).

Aston Martin DB5 - szczegóły aukcji

Aston Martin DB5 z "Nie czas umierać", fot. Christie's Aston Martin DB5 z "Nie czas umierać", fot. Christie's

Ten konkretny Aston Martin DB5 wyposażony jest w 3,2-litrowy silnik V6, manualną skrzynię biegów oraz karoserię i wnętrze wykonane z włókna węglowego.

Deska rozdzielcza została natomiast wydrukowana na drukarce 3D – umieszczono na niej jednak oryginalne elementy wyposażenia takie jak zegary chronograficzne. Auto posiada również profesjonalne sportowe zawieszenie, umożliwiające wykonanie wszystkich sekwencji pościgowych.

Według początkowych szacunków ekspertów Christie’s Aston Martin DB5 z „Nie czas umierać” był wart od 1,5 do 2 mln funtów, ale ostatecznie auto zostało sprzedane anonimowemu nabywcy za 2,9 mln funtów.

Wszystkie dochody ze sprzedaży zostaną przekazane na rzecz brytyjskich organizacji charytatywnych wspierających byłych i obecnych członków brytyjskich agencji wywiadowczych.

Wśród innych historycznych gadżetów związanych z Jamesem Bondem, które dostępne są na rocznicowej aukcji Christie's znajduje się m.in. smoking Timothy'ego Daltona z filmu "Licencja na zabijanie", scenariusz "Casino Royale" z autografami aktorów czy łódź motorowa z filmu "Świat to za mało". Aukcje zakończą się 5 października.