Luksusowe wino księcia Luksemburga na oscarowej gali 2023

Ceremonia wręczenia Oscarów to moment wielkiej celebry nie tylko dla laureatów i laureatek nagród, ale też dla całej branży rozrywkowej. Nic więc dziwnego, że tak znamienitą okazję uświetniają jedne z najlepszych win świata.

Reklama

W kieliszkach uczestników gali oscarowej, Balu Gubernatorów oraz innych wydarzeń związanych z 95. ceremonią wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej znalazły się bowiem wina Clarendelle Bordeaux White 2021, Bordeaux Red 2016, a także Le Dragon de Quintus 2018. Z kolei w kuluarach nominowani i zwycięzcy mogli świętować La Clarté de Haut-Brion 2017 – jednym z najrzadszych białych win Bordeaux z posiadłości Château La Mission Haut-Brion i Château Haut-Brion.

Dostawcą wszystkich tych trunków jest natomiast oficjalny winiarski partner Academy Museum of Motion Pictures – rodzinna firma Domaine Clarence Dillon. Jej właścicielem i zarazem prezesem oraz dyrektorem generalnym jest książę Robert Luksemburski, kuzyn obecnie panującego w Luksemburgu Henryka.

Oscary 2023: Filmowa kariera win z Bordeaux

Jakość wspomnianych win to oczywiście jeden aspekt, ale ciekawostką z pewnością są także związki księcia Roberta de Luxembourga i samej marki z kinem. Arystokrata w młodości pracował bowiem w Hollywood jako scenarzysta, a zarządzana przez niego firma Domaine Clarence Dillon jest zaangażowana w działania filantropijne oraz patronat nad promocją kultury i sztuki zarówno we Francji, jak i na całym świecie. Sama linia Clarendelle tylko w roku 2022 wystąpiła natomiast w blisko 20 serialach i filmach, m.in. w „Emily w Paryżu”, „The Estate”, „Meet Cute” czy „Virgin River”.

Clarendelle – oscarowe wina w Polsce

Pięć win z linii Clarendelle, w tym przede wszystkim oscarowe Bordeaux Blanc 2021 i Bordeaux Red 2016, dostępne są także w Polsce w ofercie Domu Wina.

– Możliwość degustacji tych samych win, które piją największe gwiazdy srebrnego ekranu, to wielka gratka nie dla miłośników kina – przekonuje prezes Domu Wina, Paweł Gąsiorek

Clarendelle to tak zwana „druga etykieta” posiadłości Haut-Brion. To częsta praktyka w przypadku wielkich bordoskich château, które obok swojego sztandarowego wina wytwarzają także drugą linię. To zazwyczaj trunki, które nie wymagają wieloletniego dojrzewania i – co istotne – są nieco bardziej przystępne cenowo.  Znakomicie reprezentują natomiast typowe cechy legendarnych win z regionu Bordeaux.

Haut- Brion - najstarsza luksusowa marka świata?

Haut-Brion to także prawdopodobnie najstarsza luksusowa marka na świecie. Dokumenty odkryte przez historyków wskazują, że wina z tej winnicy były podawane na dworze francuskich królów już w XVII wieku. Na przełomie XVIII i XIX wieku posiadłość należała do Talleyranda, wszechmocnego ministra Napoleona I Bonapartego. W 1787 Haut Brion odwiedził natomiast sam Thomas Jefferson, aby w imieniu rządu USA negocjować odkupienie od Francji Luizjany.

W 1855 roku na życzenie Cesarza Napoleona III odbyła się słynna klasyfikacja posiadłości w Bordeaux. Na liście znalazło się 58 châteaux podzielonych na pięć klas. Do pierwszej, najbardziej spektakularnej, trafiły: Château Lafite i Château Latour z Pauillac, Château Margaux z Margaux oraz właśnie Château Haut-Brion. To do dziś absolutna ekstraklasa światowego winiarstwa, zarówno pod względem jakości, jak i cen.