Problemy z zasypianiem

O tym, że dzisiejsze społeczeństwo ma ogromne problemy z zasypianiem, wiemy już bardzo dobrze – często niestety z autopsji. Dowodzą temu chociażby wyniki wyszukiwań Google, według których każdego roku popularność frazy „sposób na szybkie zaśnięcie” rośnie aż o 129 proc.!

Reklama

Lekarze od lat przekonują nas, że problemy ze snem nie biorą się znikąd. Często są następstwem braku aktywności fizycznej, nadużywania kofeiny, niewłaściwego stylu życia, permanentnego stresu, a nawet depresji. 

Nie bez winy są również telefony i komputery, a konkretnie ich niebieskie światło, które zdaniem wielu badaczy są jedną z głównych przyczyn bezsenności. 

Jak zatem radzić sobie w sytuacji, gdy nie możemy zasnąć, a  liczenie baranów nie pomaga? Sposobów jest mnóstwo, a o wielu z nich pisaliśmy już wcześniej w innych artykułach na temat DOBREGO SNU. 

Dzisiaj jednak dotarliśmy do badań, które sugerują, że zasypianie będzie o wiele przyjemniejsze, jeśli zaczniemy słuchać muzyki relaksacyjnej.

 

Muzyka relaksacyjna - skuteczny sposób na szybkie zasypianie

Najpierw kilka słów teorii: Jak wiemy, muzyka to fale dźwiękowe, które trafiają do naszych uszu, a następnie zamieniane są w impulsy elektryczne. Mózg interpretuje je i wywołuje odpowiednie reakcje w organizmie.

W przypadku zasypiania będzie nam zależało oczywiście na tym, aby załagodziły one czynniki negatywnie wpływające na sen.

Według badaczy muzyka relaksacyjna zmniejsza produkcję kortyzolu, zwanego hormonem stresu, i jednocześnie zwiększa poziom dopaminy, czyli hormonu szczęścia, dzięki któremu czujemy się bardziej odporni na stres.

Dodatkowo muzyka relaksacyjna działa na organizm uspokajająco, rozluźnia go i wpływa pozytywnie na autonomiczny układ nerwowy.

- No dobrze – powiecie – ale jaki rodzaj muzyki można uznać za relaksacyjny? Badacze postanowili stworzyć specjalną playlistę.

 

Muzyka na szybkie zasypianie - playlista na Spotify

Zespół ekspertów ds. snu z Pizuna Linens przeprowadził analizę najpopularniejszych utworów muzycznych do zasypiania na Spotify, analizując listy odtwarzania z tytułami zawierającymi termin „sen”.

Z wyłączeniem białego szumu i kołysanek dla dzieci, wyniki ujawniły 10 najlepszych piosenek do zasypiania. Oto one:

  • F.HERO – Self Love
  • Billkin – Mr. Everything
  • RM ft. youjeen – Wild Flower
  • JIN – Astronauta
  • Jung Kook – Dreamers
  • BTS – Yet To Come
  • Billkin – Please Please
  • PP Krit – FIRE BOY
  • BTS – Run BTS
  • Harry Styles – Falling

 

Musimy przyznać, że kilka propozycji z tej playlisty były dla nas zaskoczeniem – chyba czas je przetestować!