Jak zrealizować postanowienia noworoczne?

Każdego roku wielu z nas rzuca sobie wyzwania, które zyskały już mityczne miano postanowień noworocznych. Dlaczego mityczne? Ponieważ z biegiem lat ich funkcjonowanie rzeczywiście można by nazwać mitem – niby istnieją, ale nikt nie wierzy w to, że rzeczywiście zmienią coś w naszym życiu.

Reklama

Według badań przeprowadzonych w 2019 roku przez Stravę, aż 80 proc. ankietowanych, którzy podjęli się realizacji postanowień noworocznych, porzuciło swoje działania przed 19 stycznia danego roku. Czy zatem rzeczywiście nasza samodyscyplina jest na tak niskim poziomie, że jest w stanie funkcjonować jedynie przez dziewiętnaście dni?

Okazuje się, że problem wcale nie leży po stronie lenistwa. Zgodnie z wnioskami badaczy nasze postanowienia noworoczne najczęściej są po prostu za mało konkretne, by stały się prawdziwą motywacją.

Jak wytrwać w postanowieniach? 

"Zacznę jeść zdrowo, zacznę ćwiczyć, nauczę się dwóch języków obcych, przeczytam 100 książek w ciągu roku" – brzmi znajomo? Prawdopodobnie większość z nas miała te noworoczne postanowienia na swojej liście i – równie prawdopodobnie – raczej nie udało nam się ich zrealizować.

Ta społeczna analogia w kwestii postanowień noworocznych nie wzięła się jednak znikąd. Każdy z podanych przez nas przykładów jest zbyt ogólny, a niekiedy stawia poprzeczkę tak wysoko, że jej przekroczenie staje się demotywujące. Jak zatem przekształcić niemożliwe w możliwe?

Wystarczy nieco zmienić dotychczasową narrację. Zamiast „zacznę jeść zdrowo”, powinniśmy mówić: „każdy posiłek wzbogacę o porcję warzyw lub owoców”. Zamiast „zacznę ćwiczyć”, powiedzieć „w poniedziałki, wtorki i czwartki zrobię pół godziny domowego treningu". Zamiast „nauczę się dwóch języków”, zadeklarować „zapiszę się na lekcję języka francuskiego w środę” i tak dalej, i tak dalej.

Postanowienia noworoczne powinny być zatem konkretne i opierać się na metodzie małych kroczków. To klucz do sukcesu!

Jak osiągnąć życiowy sukces i zmienić w życiu coś na lepsze? 

Z pewnością niektóre z postanowień noworocznych już za wami, większość z nich nie udało się zrealizować, ale to nie oznacza, że nie możecie zacząć od nowa. Nowy rok to tylko symbol, a zmianę w życiu można zacząć każdego dnia. 

Szukacie postanowienia, które realnie zmieni coś w Waszym życiy? Oto kilka propozycji od nas, które z pewnością zmienią wasze życie na lepsze!

1. Popracuj nad jakością snu 

Jak dobrze już wiemy, sen wciąż pozostaje jedną z najcenniejszych praktyk wpływających na zdrowie ludzkiego organizmu. Dobry sen nie tylko sprawi, że mózg zacznie pracować na pełnych obrotach, ale także obniży poziom stresu, a co za tym idzie, będziemy bardziej zadowoleni z życia.

Jak zatem powinny brzmieć postanowienia związane z lepszą jakością snu?

- Nie będę korzystać z telefonu ani komputera co najmniej godzinę przed snem

- Postaram się spać każdego dnia minimum siedem godzin

- Zadbam o to, by każdego dnia zasypiać o tej samej porze

- Zrezygnuję z wieczornej lampki wina

 

2. Zadbaj o planetę

Chyba nie trzeba nikomu przypominać, jak ważne w naszych czasach jest dbanie o planetę. Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że często to właśnie zmiana prostych nawyków indywidualnych jednostek może mieć w tej sprawie kluczowe znaczenie.

Naszym zdaniem eko postanowienia mogą obejmować wzmianki typu:

- Zacznę segregować śmieci

- Zamienię plastikowe reklamówki na torby wielokrotnego użytku

- Zacznę korzystać z ofert mody drugiego obiegu

- Zacznę zwracać uwagę na etykiety kosmetyków i produktów spożywczych

- Zacznę wspierać rolnictwo regeneracyjne

 

3. Zadbam o własne zdrowie psychiczne

Łatwo zagubić się w pędzie dzisiejszych czasów. Obowiązki, praca, bełkot informacyjny, przebodźcowanie – to realne problemy, które coraz częściej doprowadzają nas do skraju wyczerpania.

Warto zatem zastanowić się nad tym, jakie nawyki możemy wdrożyć, aby zadbać o spokój ducha. Oto kilka naszych propozycji:

- Każdego dnia poświęcę pół godziny na medytację lub inną formę wyciszenia 

- Zacznę praktykować metodę uważnych spacerów

- Zacznę więcej rozmawiać z bliskimi

- Przynajmniej na godzinę dziennie wyloguję się z internetu

- Każdego dnia poświęcę co najmniej pół godziny na czytanie książki

 

4. Zadbaj o aktywność fizyczną

Odkąd w 2020 roku wszyscy zostaliśmy zmuszeni do zamknięcia się w swoich czterech ścianach, wiele osób zagubiło dotychczasowy nawyk codziennego ruchu. Przestaliśmy chodzić do pracy, nie wychodziliśmy na spacery z bliskimi, zrezygnowaliśmy z siłowni i tak dalej, i tak dalej.

Niestety, według badań, u części społeczeństwa te proste aktywności nie powróciły aż do dziś. Być może czas to zmienić? Postanów sobie, że:

- Trzy razy w tygodniu wybiorę się na siłownię

- Każdego dnia wybiorę się na przynajmniej półgodzinny spacer

- Zamienię komunikację miejską na piesze wędrówki

- Każdego dnia przed pracą pójdę pobiegać na co najmniej 15 minut

 

5. Zacznij spełniać marzenia!

Kwestia marzeń zawsze jest dosyć kłopotliwa – w końcu marzenie marzeniu nierówne. Jedni chcieliby zacząć zwiedzać świat, drudzy powalczyć o swoją wymarzoną pracę, a jeszcze inni pojechać na koncert ulubionego zespołu.

Nie będziemy zatem wymieniać dyrektyw, które mogłyby znaleźć się na waszej liście postanowień. Przypomnimy jednak, że najlepiej skupić się na metodzie małych kroczków.

Jeśli marzycie o podróży, kupcie pierwszy bilet na samolot, jeśli o nowej pracy, poszukajcie ciekawego stażu, a jeśli o koncercie, znajdźcie terminy tras koncertowych. Prawda, że proste?

 

Oczywiście każdy z was może dodać do naszej listy swoje własne propozycje. Bez względu na wszystko jednak życzymy Wam tego, abyście pod koniec roku mogli powiedzieć: „To było najlepsze dwanaście miesięcy w moim życiu!”.