Nurkowanie  - (nie)ekstremalny sposób na relaks

Czasami każdy ma takie momenty, w których życie wydaje się przytłaczające. Ogromna ilość informacji, odpowiedzialna praca, rodzina, dzieci, pęd – w dzisiejszych czasach nie trudno o przewlekły stres i uczucie niepokoju. Oczywiście istnieje mnóstwo sposobów na to, aby się wyciszyć, ale jeśli szukasz przy tym niesamowitych przeżyć, najlepszą opcją będzie nurkowanie.

Reklama

Brzmi ekstremalnie? Być może, ale mnóstwo osób uważa, że po pierwszym zanurzeniu, wejdzie nam to w krew. Poznawanie podwodnego świata pozwala na zostawienie wszystkich problemów na brzegu, bo największą korzyścią wynikającą z nurkowania jest kompletna i nieprzerwana cisza. Nie tylko nie słyszymy hałasów z zewnątrz, ale także jesteśmy pozbawieniu możliwości hałasowania, ponieważ nie możemy mówić. Dzięki temu doznania wzrokowe są jeszcze mocniejsze i zachwycające.

Ale cisza nie jest jedynym powodem, dla którego warto zaryzykować. Zdaniem nurków lista korzyści, wynikających z nurkowania, jest o wiele dłuższa.

Głębokie oddechy niwelują stres

Powolne wdechy i wydechy to jeden z najpopularniejszych sposobów na radzenie sobie w sytuacji stresowej. Gdy znajdujemy się pod wodą – nie mamy wyjścia. Siłą rzeczy nasz oddech musi być spokojny i opanowany, używany z pełną świadomością. Głębokie oddychanie nie tylko wycisza organizm, ale także poprawia przepływ krwi, regeneruje organizm i pomaga łagodzić ból.

 

„Stan nieważkości” rozluźnia mięśnie

Pod wodą słowo „grawitacja” wydaje się nie mieć racji bytu. Dzięki temu, że jesteśmy otoczeni wodą, czujemy się tak, jakbyśmy byli w stanie nieważkości. Pływamy z „czystą” głową, zatracamy się w tym braku ograniczeń ze strony natury. Co więcej, zdaniem ekspertów, dzięki temu rozluźniamy mięśnie, zmniejszamy uczucie niepokoju i wpływamy na lepszy sen.

 

Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie! 

 

Słońce jako źródło witaminy D

Podobno nurkowie to jedni z najszczęśliwszych ludzi na całym świecie. Dlaczego? Zdaniem ekspertów sekret tkwi w nurkowaniu w nagrzanym od słońca morzu. Dzięki promieniom słonecznym nasz organizm lepiej wchłania wapń oraz produkuje więcej endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Ponadto nurkowanie bywa jednym z powodów częstszego podróżowania. Jest to bardzo ważne dla naszego samopoczucia z dwóch powodów: po pierwsze - podróże kształcą, a po drugie wprowadzają w nowe środowiska, które pomagają w tworzeniu przeciwciał i wzmocnieniu układu odpornościowego. Ponadto zupełnie nowe doświadczenia rozwijają również kreatywność i wykształcają pewną elastyczność poznawczą.

No dobrze – powiecie – ale czy nurkowanie w Polsce jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak.

 

Gdzie oraz kiedy nurkować w Polsce i na świecie?

To może być dla Was zaskoczenie, ale zdaniem nurków najlepszym czasem na nurkowanie w polskich jeziorach jest jesień oraz zima. Dlaczego? Ponieważ w tym czasie przejrzystość wody jest znacznie większa. Latem wynosi ona do ok. 1,5 metra, gdy tymczasem już na początku jesieni wzrasta do 10 metrów.

Spośród jezior w Polsce, które dostarczają najwięcej wrażeń, wymienia się przede wszystkim: Krzywe, Pluszne oraz Wukśniki.

Jeśli jednak wolicie postawić na nurkowanie w ciepłych krajach, wśród najbardziej obiecujących akwenów wodnych wymienia się Trójkąt Koralowy na Filipinach, Wielką Rafę Koralową w okolicach Australii, Wyspę Kokosową na Kostaryce, Pulau Weh w Indonezji oraz Cenoty w Meksyku.

Niesamowicie ciekawym doświadczeniem będzie też najgłębszy basen na świecie Deep Dive Dubai, który zapewnia nurkowanie w prawdziwie podwodnym świecie, pełnym kawiarenek, placów zabaw i bibliotek. Tajemnica i ekskluzywność tego miejsca przyciąga do siebie setki turystów, którzy zgodnie twierdzą, że wrażenie jest niesamowite.