Postanowienia noworoczne - jak w nich wytrwać do końca? 

Bez dwóch zdań nowy rok sprzyja postanowieniom, a większość z nas lubi stawiać sobie wyzwania. Postanowienia typu: „od nowego roku idę na siłownię”, „teraz szukam pracy”, „od nowego roku przechodzę na dietę”, „od nowego roku zakończę moją toksyczną relację”, od nowego roku to od nowego roku tamto….nie są nam obce wpisane są w naszą zachodnią kulturę, w której początek roku wiąże się ze stawianiem sobie nowych celów.

Reklama

Nasze postanowienia, choć piękne i wzniosłe najczęściej gasną w miarę upływu kolejnych dni w roku.  Przestają być realne, choć nadal są dla nas atrakcyjne. Stworzone na fali pozytywnego myślenia po prostu zaczynają obumierać… Przerasta je rzeczywistość i wymówki np. brak czasu, brak pieniędzy, wysoka inflacja, wszystko to, bierze górę nad naszymi marzeniami i celami, które jeszcze kilkanaście dni temu tak pięknie opisywaliśmy w social mediach, deklarowaliśmy sobie a nawet znajomym, że tym razem będzie inaczej, i tak bardzo wierzyliśmy w ich powodzenie, że zrobiliśmy nawet słynną mapę marzeń. Mapę, która zamiast nas motywować i wspierać, denerwuje, drażni i frustruje.

Co zatem zrobić, żeby się w tym roku się udało, żeby do kolejnego sylwestra nie wyrzucać sobie, że "kolejny raz nam nie wyszło”?

Rada jest prosta - zacznij rok z poczuciem realności bez poczucia konieczności!

Postanowienia noworoczne - nic nie musisz, żyj "tu i teraz" 

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że ten rok, jak i poprzedni, będzie miał w sobie różne momenty. Coś nas w nim uszczęśliwi, zachwyci, zatrzyma na moment. Jednak zdarzać się będą trudniejsze momenty – porażki, słabsze momenty, smutek, może jakieś przykrości. Innym słowy, będziemy żyli prawdziwym życiem – w całej swojej okazałości.

Ustalając sobie noworoczne cele i postanowienia, weź to pod uwagę. Podsumuj sobie to, co zrealizowałeś w poprzednim roku, które ze swoich marzeń i postanowień udało Ci się zrealizować, a które nie. Zobacz, co zrobiłeś a czego nie zrobiłeś, zastanów się, dlaczego akurat to Ci wyszło, a coś nie. Wyciągnij lekcje i zastosuj swoje wnioski, planując cele na ten rok. Zobacz realnie, co możesz zrobić.  Przyjrzyj się swoim możliwościom i zasobom. 

Nie nakładaj na siebie przymusu. Świadomość, że „musisz” albo „powinieneś” coś zrobić od razu hamuje w nas działanie i motywację. Zaszczep w sobie postawę ciekawości, w której nie ma konieczności.

Zwróć także uwagę na to, czy nie mnożysz celów.  Lepiej mieć jedno zrealizowane postanowienie niż dziesięć porzuconych. Daj sobie czas, żeby cel się w Tobie „osadził”, dojrzał.

Poczekaj kilka dni, może tygodni na to, aż nabierzesz przekonania, że TAK , to jest właśnie to, do czego będę dążył w tym roku!

Daj sobie również prawo do popełniania błędów. Błędy są wspaniałe, bo pozwalają na weryfikacje i poprawę działania, zachowania, podejścia czy Twojej postawy, nawet w trakcie realizacji postanowienia.

Czy zatem warto robić sobie noworoczne postanowienia? Tak, bo mają one jedną ogromną i niezaprzeczalną zaletę. Dzięki nim jesteśmy w kontakcie ze swoimi potrzebami i marzeniami przez cały rok, a nie tylko w styczniu … Patrząc w ten sposób na postanowienia, będziemy czuć się znacznie szczęśliwsi, wolni od przymusu i bardziej spełnieni - zgodnie z zasadą bycia „tu i teraz”. Bo życie dzieje się TERAZ!

 

Karolina Rybus-Przeniosło / archiwum prywatne Karolina Rybus-Przeniosło / archiwum prywatne

Karolina Rybus-Przeniosło to dyplomowany coach, socjolog, HR business partner. Od ponad 15 lat wspiera kobiety w odkrywaniu prawdy o sobie, samoakceptacji i życia w harmonii. Czerpie z neuronauki i neurobiologii. Angażuje się w inicjatywy wzmacniające samoocenę oraz kształtujące postawę przedsiębiorczości wśród kobiet. Stworzyła ponad 400 projektów rozwojowych i coachingowych dla biznesu i administracji publicznej.

Jest jedną z pierwszych osób w Polsce, która zrobiły międzynarodową certyfikację z narzędzia diagnostycznego PRISM Brain Mapping, które ma szerokie zastosowanie zarówno w obszarze rozwoju osobistego, jak i zawodowego ( bada m.in. nasze wrodzone zdolności, odporność psychiczną, preferowane środowisko pracy, poziom intro i ekstawersji, inteligencję emocjonalną). Wykorzystuje także nurty coachingu intuicyjnego i prawa przyciągania oraz praktyki Soul Body Fusion oraz hipnozy.