Jak uśpić dziecko po Wigilii? Tego dnia pozwalamy naszym maluchom na znacznie więcej niż w normalnie – nie kładą się zwykle o rutynowej porze, jedzą odrobinę więcej smakołyków i spotykają się z członkami rodziny, których być może nie widzieli nawet kilka lat. Dzieci są podekscytowane i trudno im się dziwić – w końcu świat ma przed nimi jeszcze wiele tajemnic! Problem pojawia się jednak, gdy przychodzi czas na sen. Co robić w takiej sytuacji? Zdaniem ekspertów najlepszym wyjściem jest ciepły napój.

Reklama

Sok wiśniowy na lepszy sen 

Badania przeprowadzone przez The Dozy Owl wykazały, że ciepły napój na dobranoc może znacznie wpłynąć na zmniejszenie poziomu stresu i zwiększenie senności naszych dzieci. Może to być mleko, ziołowa herbata lub gorąca czekolada – wszystko dobieramy indywidualnie do preferencji malucha.

Zgodnie z opinią ekspertów najlepszym rozwiązaniem jest jednak sok wiśniowy, który w przypadku dorosłych zazwyczaj totalnie się nie sprawdza – dzieci natomiast rządzą się swoimi prawami. Ważne jest jednak to, aby nie był wysoko przetworzony i nie zawierał dużej ilości cukru.

 

Ciepłe mleko na lepszy sen

Wiadomo jednak, że nie każde dziecko lubi wiśnie. W takich sytuacjach warto postawić na klasykę – ciepłe mleko to trik na bezsenność, który przejęliśmy od naszych mam i babć. Krowie mleko w połączeniu z naszymi enzymami trawiennymi tworzy peptyd CTH, który zmniejsza stres i poprawia jakość snu.

Podobne działanie przejawia także gorąca czekolada – jeśli wykorzystamy do jej wykonania wysokiej jakości kakao. Ten niepozorny składnik to jeden z najlepszych leków na bezsenność.Ostatecznie nie zawiodą nas także ziołowe herbaty, np.  melisa, szałwia, jaśmin, dziurawiec czy lawenda.

Oczywiście żaden trik nie zastąpi rutynowej higieny snu naszych maluchów. Jeśli dbacie o to, by każdego dnia kładły się o podobnej godzinie, ukracacie czas spędzony przed ekranem komputera czy telewizora, a także przypilnujecie, by nie objadały się smakołykami, jeden dzień w roku nie powinien stanowić na dłuższą metę wielkiego problemu.