Whisky z XIX wieku. Nowy pomysł naukowców

Za pomysłem wskrzeszenia whisky opartych na odmianach jęczmienia używanych ponad dwa stulecia temu stoi zespół naukowców z Uniwersytetu Heriot-Watt w Edynburgu. W ciągu najbliższych sześciu lat grupa badaczy planuje przetestować co najmniej osiem tradycyjnych rodzajów tego zboża i sprawdzić, jak reagują one na współczesne metody przetwarzania i destylacji.

Reklama

Wszystko to po to, by dowiedzieć się, czy stare gatunki jęczmienia mogą być bazą dla nowych odmian współczesnej whisky.

– Mamy nadzieję, że ​​użycie starych odmian jęczmienia pozwoli odtworzyć dawne właściwości aromatyczne destylatów. Co więcej, niektóre tradycyjne rodzaje tego zboża wykazały również potencjalną odporność na zagrożenia, których można się spodziewać w zmieniających się warunkach klimatycznych – przekonywał w oświadczeniu prasowym dr Calum Holmes z Uniwersytetu Heriot-Watt.

Whisky - historia 

W swoich eksperymentach badacze planują użyć m.in. odmian takich jak Chevallier, Hana czy Golden Promise. Pierwsza z nich pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku i przez ponad 100 lat była najpopularniejszą odmianą jęczmienia używaną w Wielkiej Brytanii.

Hana to z kolei rodzaj popularny w szczególności na czeskich Morawach, który w 1842 r. został wykorzystany do stworzenia pierwszego w historii Blond Pilsnera.

Golden Promise ma natomiast jeszcze ciekawsze korzenie i jest najlepiej znany z tego, że jeszcze w latach 60. XX w. używała go destylarnia Macallan do produkcji swoich legendarnych trunków z tamtego okresu.

Jak whisky mogła smakować 200 lat temu?

Jeśli eksperymenty odtworzenia i wykorzystania dawnych odmian jęczmienia się powiodą, naukowcy przekażą ich wyniki do edynburskiej destylarni Holyrood, która zamierza stworzyć stare-nowe odmiany whisky na bardziej masową skalę.

Producent już wcześniej używał do wytwarzania trunków wspomnianego jęczmienia Chevallier i odkrył wyraźne różnice w konsystencji, smaku i aromacie napoju.

– Pierwszą rzeczą, którą zauważyliśmy, była bardziej oleista konsystencja, która zapewniała świetne odczucia w jamie ustnej. Uważamy, że stosowanie tradycyjnego jęczmienia ma wyraźne różnice sensoryczne, ale chcieliśmy to poprzeć badaniami – mówił w rozmowie z "The Spirits Business" Marc Watson, dyrektor operacyjny Holyrood.

Holyrood nie jest jednak jedyną destylarnią, która eksperymentuje z dawnymi rodzajami jęczmienia.

Przykładowo Waterford Whisky wypuściło niedawno trunek o nazwie Heritage: Hunter Irish, który wykorzystuje do produkcji napoju jęczmień pochodzący z lat 50. XX w. Podobne eksperymenty ma na swoim koncie także marka Bruichladdich.