Mikro przerwy - totalny reset w trybie ekspresowym

Każdy z nas potrzebuje czasami przerwy – choćby tej najkrótszej. Jednak ze względu na wzrost popularności pracy zdalnej, wiele osób nie potrafi zadbać o odpoczynek we własnym domu. W takich sytuacjach mikro przerwy są jak na wagę złota.

Reklama

Mikro przerwy to nowy trend m.in. w dziedzinie turystyki. Polegają na organizacji krótkiego oderwania od rzeczywistości w formie np. jednego dnia poza domem, nie uwzględniając nocy. Coraz więcej osób decyduje się na rezerwację kilku godzin w pobliskim hotelu – takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na luksus dłuższej wycieczki.

- W wyniku pandemii nastąpił gwałtowny wzrost lokalnej turystyki. Rezerwacja pokoju hotelowego na kilka godzin gdzieś w okolicy domu zapewnia szybki i skuteczny sposób na odpoczynek. Dzięki temu możemy tworzyć balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym bez konieczności urlopu – mówi dla Stylist David Labee, dyrektor generalny Dayuse.

Ale mikro przerwy wcale nie muszą ograniczać się tylko i wyłącznie do zmiany otoczenia – mogą obejmować praktycznie wszystko i opierają się na dwóch zasadach: dobrowolności oraz krótkiego czasu trwania. Dla niektórych będą medytacją w trakcie pracy, dla drugich rytuałem parzenia herbaty lub kawy, a dla jeszcze innych ćwiczeniami oddechowymi.

 

Przerwa - podstawa zdrowego trybu życia

Podczas gdy dla wielu z nas koncentracja jest jednym z najważniejszych filarów sukcesu, zbyt obszerne trwanie w skupieniu może przynieść totalnie odwrotne skutki. Nasz umysł w naturalny sposób przestaje być aktywny ze względu na spadek energii. Pragnie zmiany, więc uwaga automatycznie spada.

Mikro przerwy są właśnie takimi krótkimi resetami podczas nieustannej produktywności. Uspokajają ciało i mózg, nawet jeśli obejmują tylko kilka minut. Badania wykazują, że dzięki nim poprawiamy jakość koncentracji, zmniejszamy uczucie stresu, podnosimy poziom zadowolenia z pracy i unikamy kontuzji typowych dla nadmiernego siedzenia przy biurku.