Jak zadbać o siebie w Boże Narodzenie?

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z rodzinnym ciepłem, zapachem pierników, prezentami pod choinką i świętym Mikołajem. Jednak, jak wszystko na świecie, także święta mają drugą stronę medalu.

Reklama

Czasami czujemy się nimi przytłoczeni, odpowiedzialni za to, by wszystko było perfekcyjne, zupełnie jak ze świątecznego obrazka. Kupujemy prezenty, planujemy potrawy wigilijne, dzielimy się zadaniami, wymyślamy życzenia i gdzieś w tym wszystkim gubimy swoje własne potrzeby.

Zdaniem psychologów dbanie nie tylko o rodzinę, czy bożonarodzeniowy nastrój, ale przede wszystkim o siebie, jest podczas świąt bardzo ważne. Szczególnie teraz, gdy pandemia odcisnęła na naszej psychice znaczne piętno.

- Ludzie są dzisiaj bardzo przygnębieni, zestresowani i niespokojni. A ponieważ wiele świątecznych spotkań odbędzie się w trybie wirtualnym, musimy znaleźć sposoby na to, by nasze samopoczucie nie było jeszcze gorsze – podkreślają psychologowie.

A zatem – jak przetrwać Święta i wycisnąć z nich samo dobro? Według ekspertów powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.

1. Nauczmy się spędzać czas we własnym towarzystwie

Choć w czasie pandemii teoretycznie byliśmy zmuszeni do tego, by nauczyć się spędzać czas ze samymi sobą, wiele osób ma z tym wciąż duży problem. Prawda jest taka, że umiejętność wygospodarowania czasu dla samego siebie nie powinna podlegać żadnym negocjacjom. Dlatego już dziś zaplanuj w swoim przedświątecznym kalendarzu kilka minut dziennie tylko i wyłącznie dla siebie i nazwij je „bezinteresowną dbałością o siebie”.

2. Bądźmy wdzięczni za małe cuda

Choć może wdzięczność wydaje się banalna, wprowadzenie jej w swoje życie potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Powinniśmy przy tym nauczyć się dostrzegać małe rzeczy, które na co dzień gdzieś nam umykają.

Dzięki dostrzeganiu piękna i dobra w nawet małych rzeczach i wydarzeniach, nabierzemy dystansu do tego, co nam uwiera i na czym zwykle skupiamy swoją uwagę.

 

3. Zapomnijmy o wygórowanych oczekiwaniach

Ustalenie realnych oczekiwań wobec Świąt i ich przebiegu to jeden z kluczowych sposobów ochrony zdrowia psychicznego. Powinniśmy pamiętać, że nasi bliscy także mają oczekiwania, ale mogą być one zupełnie inne niż nasze. Boże Narodzenie, by było wspaniałe, wcale nie musi być idealne. Nie myślmy też tylko i wyłącznie o materialnej stronie Świąt. Nie bierzmy kredytów i nie wydajmy pieniędzy na rzeczy, na które nas nie stać, nawet jeśli nasza rodzina czy znajomi mają wysokie oczekiwania. W Święta liczy się gest i prawdziwe uczucia, a nie pieniądze.

4. Bądźmy świadomi

Zdaniem psychologów powinniśmy jasno wyznaczyć swoje cele. Zacznijmy od zadawania sobie pytań. Może warto spędzić więcej czasu z dziećmi? A może w tym roku najważniejszy jest dla mnie zwykły odpoczynek? Niezależnie od tego, co ustawimy na szczycie listy priorytetów, zapiszmy to na kratce i każdego dnia przypominajmy sobie, na czym tak naprawdę nam zależy.

 

5. Nie zapominajmy o rodzinie

Ze względu na szalejącą pandemię, wiele rodzin będzie musiało spędzić Święta bez spotkania z najbliższymi lub w bardzo ograniczonym gronie. Jeśli poczujecie się osamotnieni lub przygnębieni, znajdźcie sposób na to, by mimo wszystko utrzymać kontakt z tymi, których kochacie.

Ustawcie spotkanie na Zoomie, zadzwońcie do przyjaciela, zaangażujcie się w coś, co kochacie. Pamiętajcie o swoich najbliższych, nawet jeśli w tym roku nie spotkacie się osobiście.

6. Głęboki oddech uspokoi myśli

Kiedy ostatnio zastanawialiście się nad jakością Waszego oddechu? Często w ogóle nie zwracamy uwagi na to, jak oddychamy. Tymczasem płytki oddech sprawia, że jesteśmy wiecznie niedotlenieni, a to może mieć również związek z uczuciem niepokoju.

 

7. Bądźmy dla siebie wyrozumiali

Wyrozumiałość i życzliwość, którą kierujemy wobec samych siebie może znacznie poprawić nasze samopoczucie. Jeśli jesteśmy dla siebie zbyt krytyczni, aktywujemy współczulny układ nerwowy i podnosimy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jak stać się dla siebie najlepszym przyjacielem? Nauczmy się mówić „nie”, nie porównujmy się z innymi, zaakceptujmy swoje ciało, zakończmy toksyczne relacje. Każdy z nas musi odnaleźć w tym swoją własną ścieżkę.

8. Nauczmy się niwelować stres

Przygotowania do świąt mogą doprowadzić do wzrostu poziomu hormonu stresu, dlatego powinniśmy zdecydować się na wprowadzenie kilku rytuałów, które nas uspokoją. Bieganie, joga, medytacja lub masaż odprężający mogą przyjść nam z pomocą, ale sposobów na relaks jest znacznie więcej.

Zdaniem wielu ekspertów najbardziej skuteczna jest jednak medytacja, którą powinniśmy wykonywać od 5 do 30 minut dziennie. Dobrą opcją są także spacery na łonie natury oraz ćwiczenia odprężające organizm.

9. Nie bójmy się trudnych tematów

Ze względu na napiętą sytuację polityczną w Polsce, wiele osób boi się rodzinnej kłótni przy wigilijnym stole. Rozmowy powinny nas zbliżać do innych, a nie oddalać, dlatego nauczmy się słuchać i nie starajmy się na siłę zmieniać czyjejś perspektywy, nawet gdy temat jest bardzo dla nas trudny.

Skupmy się na dobrych wspomnieniach i na tematach, które łączą wszystkich członków rodziny. Zaplanujmy zajęcia, które wywołają uśmiech na twarzach świątecznych gości. Wspólne układanie puzzli, gry planszowe lub przeglądanie starych zdjęć to doskonały sposób na uniknięcie trudnego tematu, który może nas poróżnić.

10. Nikt nie jest sam

W okresie przedświątecznym możemy czuć się zaniepokojeni, osamotnieni i zmęczeni. Powinniśmy pamiętać, że tłumienie w sobie wszystkich emocji, nigdy nie wychodzi na dobre. Nie bój się prosić o pomoc lub naucz się grzecznie odmawiać wykonania zadań, które cię przerastają. Każdego dnia pozwólmy sobie na 15-minutową przerwę i zróbmy coś, co pomoże nam się zrelaksować.