Jak powstały "jubilerskie gwiazdy"?

Zespół badaczy z uniwersytetów Notre Dame i Tohoku rozwiązał tajemnicę formowania się gwiazd złożonych z żelaza, złota i platyny, czyli tzw. „jubilerskich gwiazd”, znajdujących się w naszej Drodze Mlecznej.

Reklama

Do tej pory dokładne czas, miejsce i sposób powstawania tych obiektów pozostawały zagadką, ale najświeższe obserwacje naukowców opublikowane w czasopiśmie „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” rzuciły zupełnie nowe światło na te kwestie.

Według badaczy „jubilerskie gwiazdy” powstały około 10 miliardów lat temu w niewielkich galaktykach macierzystych, z połączenia których uformowała się później nasza Droga Mleczna.

By potwierdzić tę teorię, zespół naukowców przeprowadził skomplikowaną symulację na zaawansowanym superkomputerze ATERUI II znajdującym się w Centrum Nauk Komputerowych w Narodowym Obserwatorium Astronomicznym w Japonii.

Dzięki użyciu tej maszyny badacze byli w stanie stworzyć precyzyjną symulację w dotychczas najwyższej rozdzielczości i po raz pierwszy w historii dokładnie prześledzić proces formowania się „jubilerskich gwiazd”.

 

Złoto i platyna w gwiazdach - historia Drogi Mlecznej

Z analizy zgromadzonych danych wynikło następnie, że każde połączenie gwiazd neutronowych we wspomnianych galaktykach macierzystych skutkowało zwiększeniem się obfitości najcięższych cząstek, czyli właśnie metali szlachetnych.

Dzisiejsze bogate w złoto gwiazdy opowiadają nam historię Drogi Mlecznej – powiedział w oświadczeniu prasowym Yutaka Hirai z Uniwersytetu Tohoku.

– W naszych obserwacjach odkryliśmy, że większość tych gwiazd powstało w galaktykach karłowatych ponad 10 miliardów lat temu. Te starożytne obiekty są budulcem Drogi Mlecznej. Nasze odkrycia oznaczają, że wiele bogatych w złoto gwiazd, które widzimy dzisiaj, to zapisy kopalne formowania się Drogi Mlecznej sprzed 10 miliardów lat – dodał naukowiec.

Najnowsze odkrycia naukowców pozwolą w przyszłości badać zapisy kopalne gwiazd w zupełnie nowy sposób.