7 codziennych nawyków ludzi sukcesu

Zdaniem psychologów istnieje pewna grupa czynności, cech czy nawyków, które łączą wszystkich ludzi sukcesu – zaczynając od odpowiedniej diety, a na determinacji kończąc. I choć na pozór wprowadzenie ich w swoje życie wydaje się być proste, w rzeczywistości będzie wymagało od nas wytrwałości i konsekwencji.

Reklama


Istnieje co najmniej siedem wskazówek, dzięki którym realizacja planów i marzeń będzie o wiele łatwiejsze. A zatem pytanie pozostało jedno – od czego zacząć?

1. Wyśpij się

Badania przeprowadzone przez Wharton School i Fisher College wykazały, że poranny nastrój wpływa na naszą produktywność w ciągu dnia. Jeff Bezos, Richard Branson czy Warren Buffet traktują sen priorytetowo – nie pozwalają sobie na niedosypianie. Siedem lub osiem godzin snu to dla nich podstawa. Gdy czujemy się wypoczęci, jesteśmy także bardziej skoncentrowani.
Co ciekawe, wielu miliarderów stawia również na bardzo wczesne pobudki, dzięki którym zyskują dodatkowe godziny w ciągu dnia jako formę inwestycji w siebie.


- Nigdy nie ustawiałam alarmu, nie wierzę w nie. Nie znaczy to jednak, że przesypiam cały dzień. Zwykle budzę się pomiędzy 6:00 a 6:20 ponieważ moje psy wychodzą o tej godzinie na spacer. Moją pierwszą myślą rano jest: „Oh, żyję! Jestem wdzięczna” – mówi Oprah Winfrey w wywiadzie dla The Hollywood Reporter.

2. Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Kolejnym istotnym elementem rutyny ludzi sukcesu jest aktywność fizyczna. Bill Gates każdego ranka decyduje się na trening cardio, natomiast Oprah Winfrey medytuje. Jak donoszą badania przeprowadzone w 2018 roku, nawet 10 minut ruchu w ciągu dnia znacznie poprawia koncentrację i zwiększa produktywność. Jeśli nie lubisz wysiłkowych ćwiczeń, każdego dnia zaplanuj choćby 15 minut na spacer, najlepiej na łonie natury. Leśne kąpiele to ważny element zdrowia fizycznego i psychicznego.

 

3. Dobry plan dnia

Choć dla niektórych planowanie dnia co do minuty może wydawać się abstrakcją, w rzeczywistości to bardzo ważny nawyk. Jeff Bezos powiedział, że najważniejsze spotkania zawsze rozplanowuje na sam początek swojego dnia – dzięki temu może poświęcić im maksimum swojej uwagi.


Stworzenie idealnego planu dnia ogranicza stres i nie pozwala na to, by w wirze pracy pojawiło się miejsce na chaos. Dzięki temu nie tylko usprawniamy swoją pracę, ale także utrzymujemy koncentrację na odpowiednim poziomie.

4. Jesteś tym, co jesz

Czy wiesz, że zbyt duża ilość przetworzonego jedzenia i niezdrowe fast food zaburzają rytm naszego dnia i – co najważniejsze - obniżają produktywność?
Najwięksi biznesmeni na tej planecie zwracają na to szczególną uwagę. I tak na przykład Sara Blakely - założycielka Spanx - w wywiadzie dla „The Cut” wyznała, że stara się za wszelką cenę unikać kawy. Zastępuje ją smoothie z mrożonych jagód, czereśni, jarmużu, daktyli, cynamonu, szpinaku, kolendry, mięty, cytryny oraz orzechów.


Oczywiście nie musimy od razu rezygnować z każdej małej przyjemności, ale warto mieć na uwadze fakt, że dieta odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o jasność umysłu. Starajmy się unikać niezdrowego jedzenia, które może doprowadzić do nadmiernej senności i otyłości.

5. Czytaj książki

Dlaczego warto czytać? Książki to nie tylko kompendium wiedzy, ale również sposób na pobudzenie wyobraźni i rozwijanie szeregu talentów.
Warren Buffet, właściciel Berkshire Hathaway, wyznał, że czytanie pochłania 80 procent jego czasu w ciągu dnia. Nie są to jednak stracone godziny – im więcej przeczytanych książek, tym więcej różnorodnej wiedzy, która jest kluczem do osiągnięcia sukcesu.


- Czytaj 500 stron każdego dnia. Tak właśnie działa wiedza. Kumuluje się w procentach – mówi Warren Buffett dla Augustman.

6. Oszczędzaj pieniądze

Choć ludzie sukcesu z pewnością nie narzekają na brak pieniędzy, większość z nich stara się ograniczyć swoje wydatki do minimum. Inwestują w to, co może przynieść im zyski, lub jest absolutnie konieczne. Nie ulegają żadnym zachciankom.

Według The Independent Mark Zuckerberg – współzałożyciel i dyrektor generalny Facebooka – już kilkukrotnie zrezygnował z garniturów od najlepszych projektantów na rzecz swoich kultowych jeansów i trampek. Oszczędza pieniądze i czas.

 

7. Nie zapominaj o swoich bliskich

Badanie przeprowadzone przez Harvard Medical School wykazało, że sukces w dużej mierze zależy od tego, jakie mamy relacje ze swoim otoczeniem. Zdaniem naukowców czasami nawet samo „dzień dobry” czy krótka rozmowa z drugą osobą, mogą znacznie wpłynąć na nasze samopoczucie.


Spędzanie czasu z ludźmi, którzy nas rozumieją i chcą być dla nas wsparciem, to prywatna terapia, która znacznie obniża poziom stresu i tym samym ułatwia codzienne funkcjonowanie. Richard Branson – założyciel Virgin Group – napisał na swoim blogu, że spędzanie czasu z rodziną jest dla niego najwyższym priorytetem.