10 umiejętności, dzięki którym osiągniesz sukces

Mówi się, że ci, którzy są na szczycie, nie spadli tam z nieba. Z pewnością sukces jednego człowieka to zbiór małych kroczków, które doprowadziły go na szczyt. Tylko właściwie, od czego zacząć realizację swoich największych marzeń? Oto 10 umiejętności, które nabywa większość milionerów, zanim rzeczywiście stali się milionerami!

Reklama

 

1. Jak osiągnąć sukces? Podejmuj decyzje i wyciągaj wnioski

Umiejętność podejmowania decyzji szlifujemy już od dzieciństwa. Kiedyś pytano nas o to, co chcielibyśmy zjeść na śniadanie. Dziś stajemy przed nieco trudniejszymi dylematami: jakie studia wybrać, gdzie zamieszkać, na jaką pracę się zdecydować? 

Decyzje odgrywają ogromną rolę w naszej codzienności. Dobre budują przyszłość, złe dają cenną lekcję na przyszłość. Dlatego nauka podejmowania decyzji jest jak most, który prowadzi od analizy do działania. Ucz się zatem rozważać najróżniejsze kwestie na podstawie dostępnych informacji, zdolności rozumienia sytuacji oraz skutecznego reagowania na nie. Jednocześnie pamiętaj, że cenne doświadczenie zdobywasz nie tylko, podejmując dobre decyzje, ale też wyciągając wnioski z tych nietrafionych. 

2. Jak osiągnąć sukces? Nie bój się wystąpień publicznych

Publiczność Cię paraliżuje? To normalne. Nie każdy z nas jest przyzwyczajony do tego, że kilka, kilkadziesiąt czy nawet kilkaset oczu jest skierowanych tylko i wyłącznie na nas – choć tego także uczymy się już od pierwszego wyrecytowanego w przedszkolu wierszyka.

Umiejętność budowania jasnych, przekonujących i jednocześnie szczerych przekazów to klucz do sukcesu. Do tego wszystkiego dochodzą także trzy najważniejsze funkcje sztuki pięknego mówienia, czyli retoryki: „docere, movere, delectare”, czyli „uczyć, wzruszać i sprawiać przyjemność”.

Choć mogłoby się wydawać, że to trema jest najtrudniejszą rzeczą do pokonania w kwestii wystąpień publicznych, w rzeczywistości dużo istotniejsze jest to, jak i co chcesz przekazać naszym słuchaczom.

Jeśli czujesz, że ta umiejętność jest Ci wciąż obca, proponujemy zajrzeć do przewodnika Mirosława Korolko „Sztuka retoryki”. Znajomość podstaw przemawiania to dobry fundament.

 

3. Jak osiągnąć sukces? Notuj 

Umiejętność pisania jest tak samo ważna, jak umiejętność mówienia. Tworzymy przekonujący i jasny przekaz, który dodatkowo wymaga znajomości reguł gramatycznych, stylistycznych i składniowych oraz przemyca kreatywne analogie. Nie zawsze jest łatwo, ale warto próbować. 

Tylko jak właściwie rozwijać swoje pisarskie zdolności? Po prostu zacznij pisać. Pisz, czytaj, inspiruj się i buduj swój własny, uniwersalny styl. A jeśli zależy Ci na zrozumieniu, co wypada, a czego nie wypada napisać, zajrzyj do książki Andrzeja Markowskiego „Kultura języka polskiego”.

4. Jak osiągnąć sukces? Buduj relacje

Networking to nie tylko zdobywanie pracy czy nowych klientów. Za tym pojęciem kryje się umiejętność zdobywania całego kolektywu różnych relacji, oraz kontaktów, dzięki którym zmieni się Twój punkt widzenia. 

Interakcje z innymi ludźmi nie tylko pobudzają naszą innowacyjność i kreatywność, ale także stają się doskonałą pomocą w pielęgnowaniu pomysłów, które zamierzamy zrealizować w przyszłości. Spotkania z ludźmi inspirują, otwierają nowe możliwości i uczą nas życia na przykładach innych. 

 

5. Jak osiągnąć sukces? Myśl, wątp, krytykuj 

W dzisiejszym świecie ludzkość każdego dnia narażana jest na wir informacji – tych rzetelnych, i tych mniej. Niezbędne jest zatem nabycie umiejętności krytycznego myślenia, wartościowania przekazów, analizowania ich przydatności i łączenia z innymi przekazami.

Z krytycznym myśleniem jest trochę tak, jak z podejmowaniem dobrych decyzji. Gdy posiadamy już te umiejętności, możemy być pewni, że nie damy się oszukać, a to jeden z podstawowych filarów świadomego biznesmena. 

6. Jak osiągnąć sukces? Ucz się nowych rzeczy 

W efektywnej nauce nie chodzi o posiadanie świadectwa z czerwonym paskiem, nowego poziomu językowego czy dyplomu, który można byłoby powiesić na ścianie w gabinecie.

Nauka to tak naprawdę zdobywanie nowych, cennych umiejętności, które mogą stać się niezbędne w pokonywaniu dalszej drogi do celu. To również otwartość na zmiany i innowacje - nieodłączny element naszej współczesności. Otwartość na nieustanny rozwój to podstawa, jeśli chcesz być człowiekiem sukcesu. 

Efektywny proces uczenia się pozwoli Ci iść z duchem czasu i nie pozostawi Cię w tyle, jeśli chodzi o konkurencję. Pomyśl o lekarzu, który nie interesuje się nowinkami w farmacji, naukowcu, który nie czyta najnowszych badań czy nawet fryzjerze, który od lat stosuje tylko jeden rodzaj cięcia. Nauka to rozwój, a rozwój to klucz do sukcesu! 

 

7. Jak osiągnąć sukces? Bądź dla siebie najlepszym szefem

Mówi się, że sukces zaczyna się od działania. Jeśli rzeczywiście tak jest, to skup się na tych działaniach, które przybliżą Cię do upragnionego celu. Nie rozpraszaj swojej uwagi drobnostkami, nie goń we wszystkich kierunkach, ustal swoje priorytety i ścieżkę, którą powinieneś podążać, by zdobyć upragniony szczyt. 

Będzie Ci łatwiej, jeśli dla siebie samego staniesz się szefem. Wyznacz sobie cele, ustal zasady realizacji i dead line'y. Zarządzaj sobą, swoim czasem, a nawet przestrzenią wokół siebie. 

Może zabrzmieć to banalnie, ale uporządkowane biuro, dobre nawyki pracy i silne poczucie dyscypliny naprawdę są kluczowe, jeśli zależy nam na osiągnięciu zamierzonych celów. Utrzymają Cię na właściwiej drodze.

8. Jak osiągnąć sukces? Ogarnij matmę

Wiemy, że dla niektórych może brzmieć to okropnie, ale niestety nauczyciele czy nauczycielki matmy miały rację: matematyka jest królową nauk. Oczywiście nie chodzi o to, by zdać maturę z matematyki na piątkę. 

Choć o sukces w biznesie, a ten w dużej mierze zależy od danych matematycznych - statystyk, wykresów, analiz. 

 

9. Jak osiągnąć sukces? Rachunkowość

Skoro matematyka, to również rachunku. Cóż, nie da się ukryć, że w świecie biznesu to pieniądze odgrywają kluczową rolę. Mówiąc o rachunkowości, mamy na myśli przede wszystkim umiejętność śledzenia i rejestrowania wszystkich wydatków oraz dochodów.

Poza tym warto także wprowadzić zasady rachunkowości, kiedy zastanawiamy się nad tym, czy ostateczna sprzedaż planowanego projektu nie przekracza przypadkiem budżetu, czasu mu poświęcanego i wysiłków.

10. Jak osiągnąć sukces? Odpocznij! 

I w końcu najmniej spodziewana, a jednocześnie najprzyjemniejsza umiejętność – efektywny odpoczynek. Nie wiemy, czy wiecie, ale stres ma negatywny wpływ nie tylko na nasze życie towarzyskie – w znacznej mierze wpływa także na podejmowanie złych decyzji oraz generuje powstanie tzw. „wypalenia zawodowego”.

Każdy z nas potrzebuje odpoczynku. A jeśli wydaje Ci się, że nie masz czasu na to, by cieszyć się owocami swojej pracy, zastanów się, czy przypadkiem nie wpadasz powoli błędne koło.