Jak osiągnąć szczęście? Naucz się dostrzegać małe rzeczy

Nie ma nic gorszego niż zatracanie się w tym, co nam się nie udało. Zamiast skupiać się na złych rzeczach, naucz się odczuwać wdzięczność za to, co cię otacza. Chodzi o szczegóły, najmniejsze elementy naszego życia, jak spotkanie z przyjaciółmi, czy przepyszna kawa o poranku. Pielęgnowanie wdzięczności otwiera nasze oczy na to, czego nie dostrzegamy na co dzień. Każdego dnia przed snem pomyśl o tym, co wywołało uśmiech na twojej twarzy, albo wręcz odwrotnie – pomyśl o tym, o co nie musisz się martwić. Dostrzeganie małych rzeczy zmienia naszą perspektywę spojrzenia na świat!

Reklama

 

Jak osiągnąć szczęście? Uwolnij się od nadmiernego myślenia

Wiele osób ma tendencje do tworzenia własnych scenariuszy. Jedno źle wypowiedziane słowo, przemilczana sytuacja czy odrobina krytyki, wywołują w naszych głowach lawinę bezpodstawnych oskarżeń i przemyśleń na temat tego, jacy jesteśmy. Czasami nie warto się w nie zagłębiać. To od ciebie zależy, jak wykorzystasz możliwość kreowania świata. Nikt nie chce żyć w rzeczywistości, w której wszyscy mają o wszystko wciąż pretensje. Naucz się myśleć, że to, co podpowiada ci umysł nie jest rzeczywistością. Skup się na tym, co tu i teraz, nie skupiaj się na tym, co było i nie rozmyślaj zbytnio o przyszłości.

 

Jak osiągnąć szczęście? Słuchaj swojego ciała

Nasze ciało nigdy nie bawi się z nami w kotka i myszkę. Filozofia Zen dostrzega niezwykle silną relację pomiędzy bólem fizycznym a bólem emocjonalnym.

Jeśli odczuwasz ból fizyczny, zastanów się, co tak naprawdę może ci dolegać. Być może to zbyt mała ilość snu, zła dieta, złe nawyki albo uzależnienia? Nigdy nie ignoruj tego, co podpowiada ci ciało. Świadomość to pierwszy stopień do osiągnięcia rozejmu pomiędzy sferą sacrum a profanum – jeśli czujesz, że coś ci dolega, przyjrzyj się codzienności, znajdź potencjalny powód i zniweluj go.

 

Jak osiągnąć szczęście? Zaangażuj się w swoje życie

Czy wy również zauważyliście, że my, ludzie, mamy tendencję do poszukiwania kibiców, którzy będą oklaskiwać to, co robimy. Nie jest to niczym złym, dopóki sami także potrafimy sobie kibicować. Uważne przeżywanie codzienności, skupianie się na tym, co nas otacza i rozumienie ambicji, które nami władają to podstawa sukcesu.

Angażuj się całym sobą w każdą sytuację, nawet tą, która nie ma w sobie nawet odrobiny przyjemności. Weź kilka głębokich oddechów i stań naprzeciw każdej przeciwności losu jako jednoosobowa drużyna, która przysięga sobie: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

 

Jak osiągnąć szczęście? Zacznij medytować

Wiele mówi się w ostatnim czasie na temat medytacji. Medytacja Zen obniża poziom stresu i uczy nas obcowania z tym, kim naprawdę jesteśmy. Możesz ją praktykować w każdej wolnej chwili. Usiądź na ziemi ze skrzyżowanymi nogami, wyprostuj kręgosłup i skoncentruj się na swoim oddechu. Wdychaj i wydychaj powietrze przez dziesięć sekund. Niech oddech stanie się centrum twojego skupienia. W tym czasie przez twoją głowę przewiną się tabuny myśli, ale potraktuj je neutralnie, nie angażuj się.

 

Odpowiedź na pytanie, jak żyć szczęśliwie nigdy nie będzie ani prosta, ani jednoznaczna. Wskazówki pochodzące z filozofii Zen mogą okazać się jednak dobrym początkiem w kreowaniu wokół się przestrzeni harmonii i szczęścia. Może się okazać, że tych kilka zasad zupełnie odmieni twoje życie, na dobre, czyli na well!