Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii - jak pomóc ocalałym? 

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii o sile 7,8 stopnia w skali Richtera było jednym z najsilniejszych, jakie nawiedziło ten region od ponad stu lat. W obliczu kolejnych wstrząsów wtórnych oraz stale rosnącej liczby rannych turecka Agencja Zarządzania Katastrofami i Kryzysami (AFAD) zaapelowała o wsparcie.

Reklama

Na miejscu od samego początku udzielają go przedstawiciele i wolontariusze licznych organizacji międzynarodowych. Wsparcie finansowe tych organizacji to najlepszy i najbardziej sprawdzony sposób na pomoc ofiarom trzęsień ziemi.

Jeśli chcecie to zrobić, poniżej znajduje się lista najważniejszych instytucji pomocowych. 

UNHCR – Agencja ONZ ds. Uchodźców

UNHCR z reguły jest jedną z pierwszych organizacji, która niesie pomoc ofiarom tragedii takiej jak ta, która dotknęła Turcję i Syrię. Aktualnie przedstawiciele agencji są na miejscu, zapewniając ocalałym koce termiczne, materace, żywność i niezbędną pomoc medyczną.

Organizację najlepiej wspierać za pośrednictwem jej strony internetowej.

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej jest organizacją pozarządową, która działa od kilkunastu lat i niosła pomoc m.in. w Libanie, Ukrainie, Nepalu czy Bośni i Hercegowinie. PCPM uruchomiła zbiórkę na pomoc dla ofiar katastrofy. Pieniądze można wpłać online lub na konto Fundacji PCPM: mBank: 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001.

Syryjsko Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne (SAMS)

SAMS to kolejna organizacja, która działa na pierwszej linii frontu tragedii, zapewniając ofiarom niezbędną pomoc medyczną w coraz bardziej przepełnionych szpitalach.

– We wszystkich naszych obiektach operacyjnych przyjmujemy ofiary trzęsienia ziemi i jednocześnie próbujemy zapewnić pomoc psychologiczną ponad 1,7 tys. naszym pracownikom w Syrii i 90 w epicentrum tragedii w pobliżu Gaziantep w Turcji – powiedział prezydent SAMS dr Amjad Rass.

Organizację można wspierać finansowo za pośrednictwem jej strony internetowej, wybierając odpowiedni cel. W tym przypadku jest to „Earthquake Relief Syria”.

Lekarze Bez Granic

Lekarze Bez Granic zapewniają lokalnym służbom medycznym niezbędne wsparcie w postaci dodatkowego personelu szpitali oraz oddziałów ratunkowych, a także doraźną i bezpośrednią pomoc ofiarom tragedii. Każda donacja jest na wagę złota.

PAH

Polska Akcja Humanitarna uruchomiła zbiórkę, aby zebrać środki na natychmiastową pomoc ofiarom tragedii w Turcji i Syrii. Pieniądze można wpłacać na portalu siepomaga.pl i na stronie Polskiej Akcji Humanitarnej.

Caritas

Pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii można pomóc również poprzez Caritas Polska. Można to zrobić na trzy sposoby:

- wpłacając darowiznę przez stronę caritas.pl;

- wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC;

- wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Caritas w swoim oświadczeniu wspomina o Aleppo, w którym działa od lat. Miasto również ucierpiało z powodu trzęsienia ziemi. 

- Potrzebna jest pomoc humanitarna, w tym ciepłe koce, materace i żywność, oraz schronienie dla tych których domy zostały zniszczone. Obecnie w 27 szkołach i obiektach przebywa 5000 przesiedleńców" - napisano na stronie organizacji. Organizacja jest już od lat obecna w Syrii, gdzie, dzięki współpracy z działającą na miejscu organizacją partnerską, obejmuje wsparciem najbiedniejszych jej mieszkańców w ramach programu "Rodzina Rodzinie".

Białe Hełmy

Białe Hełmy to ochotnicze oddziały Syryjskiej Obrony Cywilnej. Ich główne zadania to wydobywanie rannych spod gruzów i udzielanie im pomocy medycznej, a także ewakuacja ludności cywilnej ze stref zagrożonych. W kontekście obecnej tragedii organizacja ta również potrzebuje naszego wsparcia. Można udzielić go tutaj.

UNICEF

„Tysiące dzieci i rodzin w Syrii potrzebuje twojej pomocy po niszczycielskim trzęsieniu ziemi na granicy syryjsko-tureckiej” – czytamy na stronie UNICEF. Tu również każda wpłata się liczy, a im większa, tym większej liczbie dzieci organizacja będzie mogła pomóc.

GlobalGiving

Global Giving, organizacja non-profit, łącząca inne organizacje non-profit z darczyńcami, uruchomiła fundusz pomocy ofiarom trzęsień ziemi w Turcji i Syrii. Jego celem jest zebranie 5 milionów dolarów na pomoc w zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb związanych z żywnością, schronieniem i wodą. Pomocy można udzielić TUTAJ.

Turecki oraz Syryjski Czerwony Półksiężyc

Lokalne odpowiedniki Czerwonego Krzyża. Wolontariusze obu organizacji również wspierają ofiary trzęsień ziemi. Szczegóły powyżej.

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC)

Organizacja udziela pomocy lokalnej ludności podczas największych kryzysów humanitarnych świata. Ją również możecie wspierać finansowo.

Project HOPE

Project HOPE, globalna organizacja zajmująca się zdrowiem i pomocą humanitarną, wysłała zespoły ratunkowe do pomocy na miejscu. Ich pracę również możecie wesprzeć swoimi donacjami.