Dr Alex Korb od przeszło piętnastu lat zajmuje się neurobiologią na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Poza pracą stricte naukową, prowadzi też warsztaty i szkolenia, jak wykorzystywać neurobiologię w zwiększaniu produktywności, wzmacnianiu więzi międzyludzkich i budowaniu przywództwa.

Reklama

Wiele lat poświęcił też badaniom nad zagadnieniem szczęścia, a w jednym ze swoich wykładów podpowiedział też, jak naturalnymi metodami znaleźć go więcej w swoim życiu. Oto cztery sposoby.

Praktykuj wdzięczność

Zdaniem dr Korba wdzięczność jest jednym z najlepszych sposobów na dosłowne „zalanie” naszego mózgu serotoniną i dopaminą. Wyrażanie jej ustnie lub pisemnie oraz odczuwanie na poziomie fizycznym zapewniają spokój i radość, a także zmieniają gospodarkę biochemiczną w mózgu. Zdaniem badacza warto więc częściej dziękować za to, co i kogo mamy, niż nieustannie gonić za kolejnymi bardziej odległymi celami.

Zaakceptuj trudne emocje i naucz się je wyrażać

Tłumienie negatywnych emocji lub wygłuszanie ich za pomocą używek, zakupów, jedzenia etc. na dłuższą metę powoduje jedynie same szkody w organizmie. Dlatego dr Korb radzi, by nie tylko zaakceptować trudne przeżycia i uczucia, które się z nimi wiążą, ale także nauczyć się je wyrażać. Zdaniem naukowca czasami warto poświęcić kilka minut, by nazwać te emocje i poczuć je fizycznie. Już sam ten proces aktywuje korę przedczołową, czyli obszar w mózgu odpowiadający za poczucie spokoju.

 

Szybciej podejmuj decyzje

Długotrwały stan zawieszenia generuje jedynie niepotrzebny stres i poczucie niepokoju. Dlatego dr Korb radzi, by nie odkładać na później podejmowania ważnych decyzji życiowych. Im szybciej na coś się zdecydujemy, tym lepiej dla naszego układu limbicznego oraz części mózgu zwanej prążkowiem, a ulga wynikająca z podjęcia decyzji zapewni spokój i lepsze samopoczucie.

Pogłębiaj relacje z ludźmi

Dobre i głębokie relacje z ludźmi to wręcz wulkan pozytywnych emocji, co dla naszego organizmu oznacza ogromne dawki dopaminy i oksytocyny. Inwestuj więc nie w rzeczy, ale właśnie w dobre i zdrowe relacje. Odbudowuj to, co zostało zachwiane przez czas i niedbalstwo. Poznawaj ludzi i ciesz się ich obecnością. Łap od nich szczęście!