IZRAEL: Plaga meduz w Zatoce Hajfy

Nagranie udostępnione przez izraelski Urząd ds. Przyrody i Parków wygląda wprost niesamowicie! Tysiące, a może i miliony, malutkich kropeczek dryfujących wokół łodzi na Zatoce Hajfy to obrazek jak z bajki Disneya – okazuje się jednak, że przyczyna powstania tego zjawiska nijak się ma do szczęśliwych, bajkowych historii.

Reklama

W rzeczywistości te małe kropeczki to meduzy. Niektórzy nazywają to zjawisko swoistą plagą, ponieważ rój był widoczny nawet na głębokości kilkuset metrów pod wodą. Trzeba wiedzieć jednak, że tego typu sytuacje zdarzają się w Izraelu cyklicznie, każdego lata.

Owa cykliczność nie oznacza jednak, że nie mamy powodu do niepokoju. Tak liczne migracje tych stworzeń sugerują, że gatunek rozmnaża się ze szczególnym nasileniem, stając się coraz większą konkurencją dla innych, miejscowych gatunków morskich.

Co więcej, naukowcy podkreślają, że tegoroczna plaga meduz zdaje się być znacznie liczniejsza niż dotychczasowe. Jak podkreślają, wiąże się to z niszczycielskimi działaniami człowieka.

Plaga meduz w Izraelu a zmiany klimatu

Istnieje wiele powodów, dla których meduzy migrują właśnie na wody Izraela. Jednak według ekspertów należy wziąć pod uwagę szczególnie te czynniki, które są wynikiem naszych poczynań.

Według Urzędu ds. Natury i Parków niektóre z działań człowieka mogą znacznie przyczynić się do dużego napływu meduz. Chodzi oczywiście o szeroko pojętą zmianę klimatu, zanieczyszczenie wód ściekami i szkody wyrządzone drapieżnikom, które dotychczas żywiły się meduzami, np. żółwiom morskim i samogłowom.

 

Czy meduzy są niebezpieczne?

Meduzy same w sobie nie są niebezpieczne dla człowieka, chociaż istnieją gatunki, które mogą parzyć skórę za pomocą macek - zatem plażowicze powinni uważać, zwłaszcza w pobliżu wody.

Warto jednak zaznaczyć, że gatunek meduz zamieszkujący aktualnie izraelskie wody może okazać się większym problemem. Poparzenie ich mackami w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. 

Władze Izraela zauważają również, że plaga meduz to wyzwanie również w innych aspektach. Meduzy mogą na przykład zatkać pompy w zakładach odsalania, a nawet w chłodniach elektrowni. Przynoszą zatem także szkody ekonomiczne.