IZRAEL: Żelazny miecz znaleziony na dnie morza

W 2021 roku Shlomi Katzin - nurek pływający u wybrzeży Hajfy w Izraelu wyłowił z morskich głębin interesujące znalezisko. Przeprowadzone pod nadzorem Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków badania rentgenowskie zidentyfikowały żelazny miecz, który najprawdopodobniej należał do krzyżowca. Jak ustalono, oceaniczny skarb ma ponad 900 lat!

Reklama

- Miecz był częścią osobistego wyposażenia rycerza lub wojownika. W tamtych czasach była to główna broń w walce twarzą w twarz - komentował Joppe Gosker, jeden z badaczy.

Zdjęcie rentgenowskie miecza wyłowionego z dna morza w Izraelu / / fot. Isaac Hershko/Soreq Nuclear Research Center Zdjęcie rentgenowskie miecza wyłowionego z dna morza w Izraelu / / fot. Isaac Hershko/Soreq Nuclear Research Center

Średniowieczny miecz - artefakt z czasów krzyżowców

Wykonane z żelaza znalezisko posiada ostrze o długości 100 cm i i 30 cm rękojeść. Wyłowiona z oceanu broń była pokryta grubą warstwą piasku i… muszli. Nic dziwnego, miecz spędził pod wodą kilka dobrych wieków. Oceaniczny osad sprawił, że broń zachowała się w idealnym stanie. Z drugiej jednak strony, jej zbadanie było prawdziwym wyzwaniem dla naukowców.

- Żelazny miecz był zachowany w doskonałym stanie. To piękne i rzadkie znalezisko. Najwyraźniej należał do krzyżowca. To ekscytujące spotkać tak osobisty obiekt, który przenosi cię 900 lat wstecz – skomentował znalezisko Nir Distelfeld, inspektor Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków

 

IZRAEL: Odnaleziony miecz był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych

Żelazny miecz prawdopodobnie wpadł do oceanu podczas krucjat, czyli bitew między krzyżowcami, a muzułmańskimi osadnikami. Region, w którym broń została znaleziona, jest także domem dla wielu innych odkryć archeologicznych z tej epoki.

- Każde nowe znalezisko odkryte podczas badań archeologicznych lub często przez przypadek, to źródło ważnej informacji dla zrozumienia danego okresu lub miejsca - powiedział Eli Escusido, dyrektor IAA.

Krucjaty były serią wojen religijnych wywołanych przez kościół chrześcijański w latach 1095-1291, które obejmowały działania chrystianizacji na Bliskim Wschodzie. Pierwsza krucjata doprowadziła do podboju Jerozolimy z rąk kalifatu Fatymidów w 1099 roku. Odnaleziony miecz prawdopodobnie był „świadkiem” tamtych wydarzeń.

Nurek z odnalezionym mieczem krzyżowca / oficjalny profil na Facebooku Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków Nurek z odnalezionym mieczem krzyżowca / oficjalny profil na Facebooku Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków