Izrael: Lampy pielgrzymów i tajemnicze inskrypcje w grobowcu Salome

Archeolodzy badający miejsce pochówku Salome — jednej z najważniejszych kobiet w życiu Jezusa. Już w grudniu 2022 roku dokonali odkrycia, które rzuciło nowe światło na postać świętej.

Reklama

W grobowcu położonym na terenie Izraela odnaleziono lampy pielgrzymów z IX wieku i starożytne inskrypcje. Gliniane artefakty i rozszyfrowane napisy pozwoliły wysnuć podejrzenia, że kult Salome był równie silny, jak Maryi i Jezusa

Inskrypcje z grobowca Salome / Izraelski Urząd ds. Starożytności Inskrypcje z grobowca Salome / Izraelski Urząd ds. Starożytności

Grobowiec Salome w Izraelu był miejscem kultu

W 1980 roku grupa archeologów na terenie Parku Narodowego Tel Lachish, który jest oddalony o 40 km od Jerozolimy, natknęła się na nieznany grobowiec z okresu rzymskiego, który został następnie zastąpiony kaplicą chrześcijańską w okresie bizantyjskim.

Najnowsze badania prowadzone w tym miejscu pozwoliły na ujawnienie tajemniczych inskrypcji w języku greckim i syryjskim. Jeden z nich to imię kobiety, która miała towarzyszyć Jezusowi od jego narodzin aż do śmierci. To Salome - jedna z najciekawszych a jednocześnie najbardziej tajemniczych postaci z życia Jezusa. 

Co ciekawe, mimo że grobowiec został wcześniej obrabowany, nadal znajdowały się w nim gliniane lampy pielgrzymów, które prawdopodobnie zostawili wierni. Wiek lamp ustalono na IX wiek, czyli już 200 lat po tym, jak islam rozprzestrzenił się na Bliskim Wschodzie. Niektóre z inskrypcji napisano w języku arabskim, mimo że są związane z religią chrześcijańską.

– We wnętrzu groty znaleźliśmy bardzo dużo napisów w starożytnej grece i języku syryjskim. Jedną z piękniejszych inskrypcji jest wyryte imię Salome. Właśnie dlatego uznaliśmy, że to grobowiec poświęcony świętej Salome – powiedział archeolog Zvi Firer, który kierował grupą naukowców. 

Gliniane lampy z grobowca Salome / Izraelski Urząd ds. Starożytności Gliniane lampy z grobowca Salome / Izraelski Urząd ds. Starożytności

Grób Salome: Ruiny dziedzińca i ślady straganów

Nieopodal grobowca Salome badacze odkryli także ruiny kolumnadowego dziedzińca. Naukowcy sądzą, że w tym miejscu mieściły się m.in. stragany z artefaktami kultu świętej.


- Kult Salome należy do szerszego zjawiska, w którym chrześcijańscy pielgrzymi z V wieku napotykali i uświęcali miejsca żydowskie – powiedział Zvi Firer członek zespół wykopalisk.

Zdaniem badaczy Salome jeszcze w IX wieku była czczona równie silnie, jak Maryja, matka Jezusa

Archeolodzy prowadzący badania na terenie grobowca mają nadzieję, że miejsce to wkrótce będzie dostępne dla odwiedzających, którzy - podobnie jak pielgrzymi z IX wieku - pomodlą się do Salome i zapalą na jej grobie świece. 

- Wierzymy, że pielgrzymi przyjdą tutaj, wezmą lampę naftową, odprawią modlitwy w środku i pójdą dalej - powiedział Zvi Firer. 

Prace archeologiczne w grobowcu Salome /  Izraelski Urząd ds. Starożytności Prace archeologiczne w grobowcu Salome / Izraelski Urząd ds. Starożytności

Kim była Salome?

Zgodnie z fragmentami Ewangelii św. Jakuba, nieuznanej przez Kościół Rzymskokatolicki za pismo natchnione, Salome była ważną postacią w życiu Jezusa z Nazaretu. Jej postać pojawia się jednak również w ewangeliach św. Jana i św. Mateusza. Niestety żadne z tych pism nie wyjaśnia, kim dokładnie była Salome. Z powyższych pism możemy jednak przypuszczać, że Salome była krewną Maryi, a także matką apostołów Jana i Jakuba. 

 

Według protoewangelisty św. Jakuba, Salome asystowała podczas porodu Maryi, ale jej ręka była sparaliżowana. Dopiero za sprawą dotknięcia nowonarodzonego dziecka odzyskała zdrowie. Ten moment sprawił, że Salome uwierzyła w niepokalane poczęcie Maryi. Katolicy pozostają jednak sceptyczni co do zapisków św. Jakuba

W Biblii Salome wymieniana jest jako krewna matki Jezusa i i trzecia kobieta stojąca pod męczeńskim krzyżem. To ona również pobiegła do grobu jako jedna z kobiet po Zmartwychwstaniu.